Pod koniec roku w Toruniu odbędzie się pierwsza konferencja TEDx

Zdobycie licencji do organizacji wydarzenia wymagało od Artura pół roku ciągłego kontaktu z centralą TED-a (fot. Łukasz Piecyk)

Toruń będzie kolejnym, m. in. po Warszawie i Gdańsku, miejscem, gdzie odbędą się konferencje TEDx. To możliwe dzięki pracy kilku osób, które przy odrobinie chęci i pomocy sponsorów, zaproszą do grodu Kopernika osoby o inspirujących historiach. Pierwsze takie spotkanie być może będzie już pod koniec roku.

Bill Gates, Stephen Hawking czy Gordon Brown – to tylko niektóre osoby biorące udział w konferencjach TED w Stanach Zjednoczonych. Marka wydarzenia znana na całym świecie zdobywa także coraz większe uznanie w Polsce.

– TED to nie jest zwykła konferencja – tłumaczy Artur Jabłoński, inicjator spotkań w Toruniu. – To ogromna ilość wzruszeń, niezwykłych historii i motywujących sentencji dla słuchaczy. Sam codziennie oglądam przynajmniej jednego TED-a.

Ludzie dla ludzi

W konferencjach TED chodzi, zgodnie z mottem, o szerzenie różnorakich idei, które warto rozpowszechniać.

– Jednym z moich ulubionych TED-ów jest Start with „why” – wymienia Artur Jabłoński. – To wykład człowieka, który nakłania swoich słuchaczy do zadawania pytania „dlaczego”, aby lepiej zrozumieć świat. Z kolei Ken Robson bardzo inspirująco mówi o tym, jak szkoły zabijają kreatywność (do obejrzenia na oficjalnej stronie TED-a, przyp. red.).

Klasyczna formuła takich spotkań polega na 18-minutowych wystąpieniach w 1,5 godzinnych blokach przez cały dzień. Nie ma natomiast miejsca na dyskusję z gościem. Pytania można zadać w ramach luźnej dyskusji w przerwie. Co ważne, żaden z prelegentów nie otrzymuje wynagrodzenia.

W Toruniu odbędą się one na mniejszą skalę i stąd dodatkowe „x” przy nazwie (x – independently organized event, czyli niezależne i lokalne spotkania TED). Będzie mogło się na nich pojawić 100 osób.

– Bez obecności na oficjalnym TED-zie w Stanach Zjednoczonych nie możemy zorganizować większej imprezy – informuje Artur Jabłoński. – Takie są już zasady spisane na blisko 200 stronach. Stąd idea TEDxów, która doskonale się przyjęła na świecie. W samej Polsce TEDx odbywają się w blisko dziesięciu miejscach i dość często są one profilowane, np. kobiece, dla młodzieży lub odbywają się okazyjnie w specyficznych miejscach, m. in. Pałacu Prezydenckim. Pierwszy toruński TEDx będzie zbierał mówców pod hasłem „ludzie dla ludzi”, co daje nam dość spory wachlarz tematów.

Nie od razu TEDx zorganizowano

Zanim jednak mogliśmy mówić o spotkaniach TEDx w Toruniu, organizatorzy musieli przejść proces aplikacyjny. Od pierwszych wniosków Artura do uzyskania licencji minęło pół roku.

– Centrala pytała mnie praktycznie o wszystko – przyznaje Jabłoński. – Poczynając od mojego doświadczenia, przez to, jak rozumiem ideę TED-a, jakim jestem człowiekiem, na wstępnym programie konferencji kończąc. Scenariusz pierwszego spotkania był warunkiem udzielenia licencji. Po jej uzyskaniu dobrałem kilka zaufanych osób i w piątkę będziemy czuwać nad tym, w jakim kierunku będzie zmierzał toruński TEDx.

Kto będzie gościł na pierwszej konferencji? Tego na razie organizatorzy nie chcą zdradzić. Gdy wszystkie nazwiska zostaną potwierdzone, wtedy usłyszymy o nich m. in. na stronie internetowej TEDx Toruń oraz profilach społecznościowych toruńskiej konferencji. Tam też mogą zgłaszać się sponsorzy spotkania oraz wolontariusze zainteresowani pomocą przy organizacji tego wydarzenia. Pierwszy TEDx ma się odbyć na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego i docelowo będzie organizowany przynamniej raz na pół roku.