„Podgórzaki z dziada pradziada” i Muzeum-panaceum w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Obydwa wydarzenia odbędą się w Muzeum Etnograficznym (fot. archiwum)

W sobotę, 25 kwietnia o godzinie 17.00, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się spotkanie Kultura okolic – okolice kultury pod tytułem „Podgórzaki z dziada pradziada”.

Gościem wydarzenia będzie Piotr Schmandt, polonista, teolog i muzeolog, autor m.in. książki Koncha i perła. Życie gdyńskiego drogisty. Ta biograficzna powieść o losach Pawła Łopińskiego – dziadka autora, syna podgórskiego woźnicy zawiera fakty historyczne, opisuje charakterystyczne miejsca i życie rodzin z Podgórza i Torunia w okresie od schyłku cesarskich Niemiec po lata 30. ubiegłego wieku.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych przeszłością Podgórza, jego obecnych i dawnych mieszkańców, osoby związane z tą dzielnicą rodzinnie. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę, a jeden egzemplarz zostanie rozlosowany wśród publiczności.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

***

We wtorek, 28 kwietnia o godzinie 12.00, odbędzie się 40. spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum  dla osób z grupy wiekowej 55+ przy wystawie Reduta Żeromskiego autorstwa Barbary Wachowicz.

W programie: zwiedzanie wystawy oraz czytanie fragmentów książki Żeromskiego Wiatr od morza. Kolejne rozdziały tej powieści to historia polsko-niemieckich relacji na Pomorzu zawierająca wątki ludowych wierzeń m.in. w Smętka i czarownice.

 

Bilety w cenie 3 zł.