Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
„Podróż po Afryce łatwo przypłacić życiem, gdy jest się białym” – o swoich podróżach opowiada nam Piotr Jaskólski [zdjęcia]
Tomasz Więcławski 4 marca, 2014, 16:36 Aktualności Na własnym podwórku
piotr jaskólski 4
W Afryce są takie miejsca, z których toruński podróżnik nie chciałby wracać (fot. Adam Zakrzewski)

Z jego opowieści bez trudu można napisać książkę. Czarny Ląd i Azja nie mają przed nim tajemnic. Przywozi ze swoich podróży bagaż doświadczeń, który dla wielu byłby trudny do udźwignięcia. W słowa ubiera świat zupełnie nam obcy. Dzieli się z czytelnikiem namiastką tego, co zobaczył, dotknął i poczuł. Trudno przenieść kogoś w inne miejsce na globie za pomocą 40 tysięcy znaków. Od dwudziestu lat jednak próbuje.

Piotr Jaskólski trafił do Afryki przez przypadek. Kolorowe pismo, w którym pracował, miało być przeniesione do Wrocławia. Miał dwa wyjścia – przeprowadzić się na Dolny Śląsk, albo wziąć odprawę. Zmienił miejsce pracy. Z aparatem kupionym za pieniądze, które dostał na odchodne, trafił na Djerbę. Z tej wyspy łatwo przedostać się na Saharę.

Podróże bez zegarka w ręku

– Wszystkim odradzam wyjazd na Mauritius – mówi Piotr Jaskólski, dziennikarz i podróżnik. – Wrócić stamtąd jest bardzo trudno. Człowiek zakochuje się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia. Spokojniejszego przyczółka trudno na świecie szukać. Dla mnie jest tam nawet za spokojnie. W jakim państwie jest możliwe, żeby prezydent brał o godzinie 16.00 teczkę pod pachę i szedł na piechotę do domu?

Instynkt podróżnika nie pozwala wracać do Polski za wcześnie.

– Kiedy poleciałem do Indonezji, to nie opłacało się wracać po dwóch miesiącach do domu, skoro o dwie, trzy godziny lotu za 100 USD były Malezja, Singapur, Wietnam, Kambodża, nie wspominając o tysiącach wysp indonezyjskich, od Bali i Sumatry, aż po Papuę i Timor – mówi torunianin. – Zawsze człowiek trochę się zasiedzi. Dzień, miesiąc, góra rok.

Żywot korespondenta nie jest jednak sielanką. Ta praca to nie wycieczka krajoznawczo-turystyczna. Zwłoki dzieci wynoszonych na boisko piłkarskie po trzęsieniu ziemi pozostają przed oczyma na zawsze.

– Nie nocuję w drogich i ekskluzywnych hotelach – opowiada Piotr Jaskólski. – Za kilka dolarów człowiek jest w stanie przeżyć prawie w każdym miejscu na świecie. Trzeba jednak trafiać na odpowiednich ludzi. W Azji miejscowi są nastawieni do podróżników z wielką życzliwością. W Afryce „białas” jest celem, który trzeba złupić. Dobrze, jak kończy się podbitymi oczami czy połamanym nosem.

Przemytnik dragów

Sytuację zagrożenia trudno opisać. Kto wyślizgnął się z rąk śmierci, wie o czym mowa.

– O mały włos nie przypłaciłem życiem wizyty w Singapurze – opowiada rozemocjonowany dziennikarz. – Zostałem skazany na śmierć za przemyt narkotyków. Znaleźli przy mnie tabletki nasenne, które pomagają radzić sobie ze zmianą stref czasowych. Czekałem na wykonanie wyroku w celi z Australijczykiem. Polskiej ambasady nie ma w tym kraju. Pobiliśmy się więc na niby, żeby przyjechał ambasador jego państwa. Przypadek uratował mi życie. Przecież mogłem nigdy nie poznać tego gościa.

Z Singapurem wiąże się historia, którą Piotr Jaskólski opisał w jednym ze swoich reportaży. Głównym katem jest tam od kilkunastu lat ta sama osoba. Jednego dnia zdarzyło się mu powiesić na trzech szubienicach kilkadziesiąt osób. O świetnie rozwijającej się gospodarce tego azjatyckiego państwa usłyszymy w wiadomościach. O masowo wykonywanych karach śmierci jest znacznie ciszej.

– W Trzecim Świecie znacznie poważniejszą plagą niż AIDS jest malaria – opowiada Piotr Jaskólski. – Złapałem ją dwukrotnie, ale mój organizm był w stanie to przezwyciężyć. Ta choroba jest walką organizmu z wirusem. Chronicznie niedożywieni ludzie mają niewielkie szanse w walce z cichym zabójcą.

Mieszkaniec Torunia nie nazywa siebie korespondentem wojennym. Był jednak w Kenii w czasie przewrotu rządowego. Śmierć nie jest mu obca. Z bliska przyglądał się puczowi Janajewa i podpalaniu ambasad w Dżakarcie. W jednym z hosteli, w którym mieszkał, na ścianie wisiała tablica z wizerunkami poszukiwanych terrorystów.

– Nie lubię martyrologii – opowiada podróżnik. – Nie mam lecąc na drugi koniec świata w głowie, że może dojść do ataku terrorystycznego. Na ulicy w Afryce może zatłuc cię kilku nastolatków. Szybko się człowiek przestawia i nie bierze ze sobą gotówki, gdy wychodzi z hotelu. Biały jest dla wielu portfelem, a nie człowiekiem.

Słońce południa

Jest miejsce, która zajmuje ważne miejsce w umyśle dziennikarza. Poważnie zastanawia się on, czy nie osiedlić się tam na stałe.

– Indonezja jest rajem na ziemi – mówi Piotr Jaskólski. – Brakuje człowiekowi po pół roku chleba i kiełbasy. Azjatycka kuchnia jest smaczna, no ale bez przesady. Rano je się ryż z krewetkami, na obiad krewetki z ryżem, a na kolację znów owoce morza. Niezwykle urozmaicona dieta. Można jednak i w takim miejscu wyczarować polskie bagietki. Ludzie są na wyspach Oceanu Indyjskiego zupełnie inni od tych, których znamy z Europy. Nie ma tam problemu z tym, że ktoś pije piwo, a potem jedzie motorem. Nieznane są tam takie przepisy. Jak pijany przejedziesz jednak dziecko, to kara jest niechybna. Rodzice i znajomi poszkodowanego zlinczują cię na ulicy. Marzę, żeby zamienić szarą rzeczywistość północy na słoneczne południe. Żeby móc tam jednak zamieszkać na stałe, trzeba przejść na islam. Mój kolega ożenił się z dziewczyną stamtąd. Mają dwójkę dzieci.

Po Polsce Piotr Jaskólski już nie podróżuje.

– Nie mogę powiedzieć, że byłem wszędzie na świecie – mówi dziennikarz publikujący często w piśmie „Globtroter”. – W naszym kraju widziałem już jednak wszystko, co warte zobaczenia. Mógłbym pisać teksty do przewodników turystycznych, bo w nich lepiej płacą. W piętnaście minut zarobiłbym tyle, co za reportaż z Madagaskaru. Czuję się jednak dziennikarzem, a nie rzemieślnikiem. Warto czasem przeczytać coś o miejscu, do którego się jedzie przed podróżą. Inaczej może nas nie uratować nieznany Australijczyk. W telewizji widać obrazki ze świata. Jedynie podróże pozwalają w świecie być.

***
Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego Piotra Jaskólskiego


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także