Policyjna akcja EDWARD na drogach regionu

Fot. KMP Toruń

Dnia 21 września obchodzimy “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” o nazwie EDWARD. W całej akcji chodzi jednak przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, które codziennie tracą życie i zdrowie w wypadkach drogowych. W 2016 roku w powiecie toruńskim doszło do 102 wypadków drogowych, w których zginęło 23 osoby, a 95 zostało rannych.

Nazwa EDWARD jest skrótem pochodzącym z tłumaczenia z języka angielskiego: European Day Without A Road Death i jest organizowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi, m.in. Polską.

– Toruńscy policjanci już od rana kontrolują sytuację na naszych drogach – mówi podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń. – Akcja promuje tzw. wizję zero, czyli dąży do zerowej śmiertelności ofiar wypadków drogowych w Europie w tym konkretnym dniu, czyli 21 września. Na drogach powiatu toruńskiego należy spodziewać się większej ilości patroli, które swoją uwagę będą skupiać przede wszystkim na przekraczaniu dozwolonej prędkości, rozmowach przez telefon komórkowy wykonywanych przez kierowców, zapięte pasy, stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych, wykonywanie wszelkich manewrów m.in. prawidłowości wyprzedzania i omijania.

W całej akcji chodzi jednak przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, które codziennie tracą życie i zdrowie w wypadkach drogowych. Policjanci podejmują również różnego rodzaju przedsięwzięcia edukacyjno-profilaktyczne.

– O godzinie 12:00 na Placu Daszyńskiego przy specjalnie zorganizowanym stanowisku na wszystkich zainteresowanych czekali policjanci zaangażowani w bezpieczeństwo i edukację związaną z ruchem drogowym – tłumaczy podinspektor Dąbrowska.

Przypomnijmy, że w 2016 roku w powiecie toruńskim doszło do 102 wypadków drogowych, w których zginęło 23 osoby, a 95 zostało rannych. Z wszelkich statystyk prowadzonych w sprawach wypadków wynika, że jednymi z głównych przyczyn zdarzeń w ruchu drogowym jest nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nadmierna prędkość.

– Niestety mamy już pierwsze mandaty – podsumowuje przedstawicielka policji.

Posted Under