Policyjna akcja „Trzeźwy poranek”: zatrzymano 9 pijanych kierowców

Po skończonej akcji, policjanci również zatrzymali nietrzeźwych kierowców. Liczne apele niestety nie pomagają (fot. Łukasz Piecyk)

W ostatni dzień sierpnia policjanci z toruńskiej policji po raz kolejny przeprowadzili na drogach regionu akcję prewencyjną „Trzeźwy poranek”. W jej wyniku skontrolowano trzeźwość ponad 1200 uczestników ruchu drogowego. Wpadło 9 pijanych kierowców, którym grozić może do 2 lat pozbawienia wolności.

– Celem akcji było wyeliminowanie z ruchu jak największej liczby kierowców, którzy nie stosują się do zakazu prowadzenia pojazdów pod działaniem alkoholu – mówi st. sierż. Wojciech Chrostowski, z toruńskiej policji. – W wyniku tych działań policjanci zatrzymali 6 kierowców i 3 rowerzystów, którzy kierowali w stanie nietrzeźwości. Niechlubnym rekordzistą okazał się 24-letni kierowca opla corsy, którego mundurowi zatrzymali tuż po godzinie 4:00 przy Placu Armii Krajowej. Jego wynik to 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Jego los podzielił w tym samym miejscu godzinę później 38-letni kierowca mercedesa, u którego probierz wskazał prawie promil alkoholu we krwi. O godz. 5:35 mundurowi zatrzymali skodę felicję. Kierowca auta, podobnie jak jego poprzednik, w organizmie miał prawie promil alkoholu.

– Dzięki przeprowadzonej akcji udało się zatrzymać kolejnych kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem – dodaje funkcjonariusz. – Prawo jazdy zostało zabrane 23-letniemu kierowcy renault megane, prowadzącemu opla astrę oraz 68-letniemu mężczyźnie, siedzącemu za kierownicą fiata seicento.

Pośród zatrzymanych nietrzeźwych znalazło się także 3 rowerzystów, u których badanie również potwierdziło obecność alkoholu w organizmie. Dwójkę z nich policjanci zatrzymali między godziną 3:00 a 6:00 na Placu Armii Krajowej. Ostatni z nich został poddany kontroli w Dobrzejewicach (gm. Obrowo) około godziny 8:30. U wszystkich probierz wykazał około promila alkoholu we krwi.

Przypomnijmy: stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza) stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia nawet do 15 lat.