Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Porozumienie ws. ZIT. Wicepremier Bieńkowska pogodziła region
Michał Ciechowski 27 marca, 2014, 21:54 Aktualności
10154775_616610698433232_527577095_n
W miniony piątek samorządowcy podpisali porozumienie ws. ZIT w Dworze Artusa (fot. Adam Zakrzewski)

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do porozumienia ws. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W czwartek, w Warszawie, prezydenci Torunia i Bydgoszczy oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego wraz z przewodniczącą sejmiku spotkali się z wicepremier Elżbietą Bieńkowską.

Wicepremier poinformowała, że rozmowy w stolicy będą trwały tak długo, aż zostaną podjęte konkretne decyzje, umożliwiające porozumienie. Prezydenci Michał Zaleski, Rafał Bruski oraz marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta zdecydowali, że na czele inwestycji bydgosko-toruńskiej stanie prezydent Bydgoszczy, zastępcą zaś będzie prezydent Torunia.
Brak porozumienia ws. ZIT mogłoby przynieść straty rzędu 153 mln euro oraz 2 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podczas spotkania analizowane były inne, podpisane już wcześniej ZIT-y, które miały być inspiracją dla Bydgoszczy i Torunia.

– Najwięcej uwagi skupiliśmy na trójmiejskim rozwiązaniu. Tam samorządy też długo nie mogły dojść do porozumienia. Uznaliśmy, że jest to kierunek działań do kompromisu – relacjonuje portalowi gazeta.pl prezydent Rafał Bruski.

Wszystkie decyzje dot. ZIT mają być podejmowane w drodze porozumienia. Każde proponowane rozwiązanie, aby było przyjęte, musi poprzeć co najmniej trzy czwarte samorządów wchodzących w skład ZIT-u.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne mają objąć większy obszar. Część toruńska obejmie cały powiat toruński i gminę Kowalewo Pomorskie, a bydgoska – powiat bydgoski oraz gminy Szubin, Łabiszyn i Nakło nad Notecią.To oznacza, że bydgoska część ZIT-u będzie liczyła 12 członków, a toruńska – 11. Jeden członek ZIT-u to jeden głos.

Rady poszczególnych miast oraz gmin muszą zapoznać się z wypracowanym w Warszawie stanowiskiem. W związku z tym, w najbliższym czasie, mają powstać szczegółowe zapisy porozumienia.

– Na pewno cieszy mnie to, że do ZIT wojewódzkiego zostaną włączone trzy gminy z powiatu toruńskiego: gmina miejska i wiejska Chełmża oraz Czernikowo – stwierdził prezydent miasta Torunia Michał Zaleski.- Ważne jest również to, że pieniądze dzielone będą po ustaleniu strategii, według projektów, a nie według liczby ludności.

Portal „Gazeta.pl” poprosiła o komentarz marszałka województwa Piotra Całbeckiego, który otwarcie przyznał, że dzięki porozumieniu ws. ZIT spadł mu kamień z serca.

– Prezydenci już się umówili na kolejne spotkanie, podczas którego wypracują szczegółową treść porozumienia – mówi marszałek Całbecki. – Mam nadzieję, że kierunek zapoczątkowany na spotkaniu w Warszawie będzie kontynuowany. I na początku kwietnia będziemy mieli wszystkie dokumenty.

Zadowolona z wizyty w stolicy jest również Dorota Jakuta.

– Pani wicepremier podkreślała, że należy zrobić wszystko, aby nie stracić ani jednego euro. Doskonale orientowała się w problemach, o których w naszym regionie dyskutujemy od tygodni. Teraz na dobre zaczyna się nasza bydgosko-toruńska współpraca. Będzie trudna, ale przecież nie niemożliwa – stwierdziła.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także