Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Powstała aplikacja promująca Bydgoskie Przedmieście
Michał Ciechowski 27 października, 2015, 16:10 Aktualności Bydgoskie Przedmieście
mosty, fot. Adam Zakrzewski (2)
Aplikację pobrać będzie można ze sklepu Google Play, za pomocą smartfona (fot. Adam Zakrzewski)

Darmowa aplikacja na smartfony pozwoli poznać przyrodę i historię Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu. Program działać będzie na urządzeniach przenośnych od 30 października.

W jedynym takim projekcie w regionie, który dotyczy edukacji mobilnej, będzie można poznać miejsca wpisane do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Trasa wieść będzie przez ok. 4,5 km, przedstawiając sześć stacjonarnych punktów informacyjnych:

  1. Siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  2. Ptasi raj

  3. Błonia Nadwiślańskie

  4. Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia

  5. Park Miejski

  6. Ogród Zoobotaniczny

Na trasie znajdować się będą także tabliczki z kodem QR. Poprzez zeskanowanie go za pomocą telefonu, można będzie pobrać aplikację.

Osoby, które nie posiadają smartfonów, ze ścieżki skorzystają dzięki tradycyjnym tablicom informacyjnym. Dzięki nim dowiemy się m.in. o historii, jak i o czasach współczesnych toruńskiej dzielnicy. Trasa ścieżki zamyka się w pętli, dzięki czemu spacer możemy zacząć w dowolnym punkcie.

Bydgoskie Przedmieście to bogactwo przyrody, historii i kultury mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.Poza tym jest bardzo bogate w różnorodne gatunki ptaków, które są głównym bohaterem tej ścieżki, prowadzącej przez teren obszaru Natura 2000. Wybrana przez nas lokalizacja również jest atrakcyjna dla turystów.

Aplikacja ma funkcje nawigacyjną i informuje użytkownika o mijanych punktach. Wskazuje aktualną pozycję na ścieżce. Zastosowanie nowoczesnej technologii beaconów pozwala użytkownikowi z odległości ok. 7 m od tablicy informacyjnej na odczytanie dodatkowych informacji. Aplikacja jest także interaktywnym źródłem wiedzy o wszystkich gatunkach ptaków, które można spotkać w tej części Torunia. Za pomocą prostej gry edukacyjnej będzie można rozpoznać napotkany na drodze gatunek ptaka i oznaczyć miejsce na mapie.

Aplikacja, zaprojektowana przez Emilię Skłucką z GISgraph, będzie dostępna w sklepie Google Play pod nazwą „Ptaki w mieście”. Będzie działać na systemach Androida. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 50 tyś. zł i w dużej części był sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Przedsięwzięcie wsparła też Gmina Miasta Toruń.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także