Prace drogowe w mieście trwają. Sprawdź, których miejsc unikać

Prace drogowe w mieście trwają. Czy są miejsca, których kierowcy powinni unikać? (fot. Łukasz Piecyk)

Szosa Chełmińska, ul. Łódzka, Turystyczna, Aleja Solidarności, a wkrótce także plac Chrapka to miejsca, w których trwają lub rozpoczną się modernizacje drogowe. I choć przy kilku z nich obowiązuje zmiana organizacji ruchu, Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zapewnia, że związanych z tym większych utrudnień nie ma.

W lewobrzeżnej części miasta trwa przebudowa ul. Łódzkiej. Rozpoczęte prace na starej nawierzchni poprzedziła budowa nowej jezdni, z której bez większych utrudnień korzystają kierowcy poruszający się w stronę Łodzi. Działania realizowane są na odcinku od ul. Miodowej w kierunku Włocławskiej oraz od ul. Lipnowskiej w kierunku wiaduktu kolejowego. Na skrzyżowaniu Łódzkiej i Włocławskiej powstaje zaś rondo. Zgodnie z planem przebudowa zakończy się 21 października 2018 r.

Z czasowym wyłączeniem z ruchu fragmentu Szosy Chełmińskiej muszą liczyć się kierowcy podróżujący z Torunia w kierunku Chełmna. Jedna z największych inwestycji drogowych w ostatnim czasie wymagała zmiany organizacji ruchu – wyłączono odcinek szosy od ul. Harcerskiej do Polnej, prowadząc kierowców przez ul. Długą oraz Legionów.

– Prace na Szosie Chełmińskiej realizowane są cały czas bez większej ingerencji w ruch samochodowy – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu. – Warto zaznaczyć, że działania na tym odcinku rozpoczęliśmy dopiero po oddaniu do użytku ul. Polnej.

Zmiany dotyczą również samego centrum miasta – Alei Solidarności, na której obecnie przebudowywany jest węzeł przesiadkowy. Prace rozpoczęte 18 września zmusiły drogowców do wskazania nowej lokalizacji przystanków autobusowych oraz tramwajowych, które wróciły na swoją dawną trasę – przez ul. Uniwersytecką i Wały gen. Sikorskiego.

Modernizacja związana jest z poszerzeniem wiat przystankowych, które mają zostać cofnięte od jezdni. Działania te zostały podjęte ze względu na wnioski mieszkańców miasta związane z bezpieczeństwem oczekiwania na autobus lub tramwaj.

– Z uwagi na rowerzystów zdecydowaliśmy się także wyłączyć z ruchu m.in. kontrapas – tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko. – Alternatywny, zalecany przejazd poprowadzono Wałami gen. Sikorskiego, Uniwersytecką, Grudziądzką i Szosą Chełmińską. Prace w tym miejscu potrwają ok. 1,5 miesiąca.

Modernizacja dróg obejmie także ul. Turystyczną w dzielnicy Kaszczorek. Miasto na realizację tego projektu umowę podpisało 26 września. Według planu zrealizowana zostanie ona w dwóch etapach.

– Trudność przebudowy będzie polegała na tym, że przez cały czas na Turystycznej odbywał się będzie ruch wahadłowy – dodaje przedstawicielka MZD Toruń. – W ramach zadania powstanie tam szerszy chodnik, droga rowerowa, zatoki autobusowe, nowe oświetlenie i bezpieczniejsze skrzyżowanie.

Pierwszy etap prac to przebudowa ulicy na odcinku od granic miasta do ul. Ligi Polskiej, a drugi to przebudowa skrzyżowania ul. Ligi Polskiej i Księżycowej, gdzie wprowadzone zostaną zmiany na życzenie mieszkańców.

– Jesteśmy również o krok od rozpoczęcia działań na placu Chrapka – podkreśla Agnieszka Kobus-Pęńsko. – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, ruszą one na przełomie października i listopada. Zgłosiło się pięciu wykonawców. Ten, który zaproponuje najkorzystniejszą ofertę, przedstawi nam również plan prac. Dopiero wtedy będziemy rozpatrywali ewentualne możliwości wprowadzenia zmian w ruchu. Z pewnością jednak zrobimy wszystko, aby kierowcy nie stali w korkach i mogli, jak dotąd, poruszać się po Toruniu komfortowo.