Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych zaprasza na wystawę S-potykanie

Powstanie galerii zostało zainspirowane udziałem w międzynarodowym projekcie Irregular Talents

Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych (PRTON) w Toruniu, od 13 czerwca 2014r., zaprasza na wystawę prac swoich podopiecznych. Galeria została przygotowana przez Annę Marcinkiewicz, Marka Wieczorka i Sebastiana Michałka z Międzynarodowego Centrum Zarządzania Informacją ICIMSS z okazji 35. rocznicy działalności PRTON.

Wystawę S-potykanie podziwiać można w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w okresie 13 czerwca do 13 lipca 2014 r. Wydarzenie objęte zostało honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego

Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych powstała w Toruniu, w latach 70-tych. Jej inicjatorami byli studenci z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w czasach, kiedy w mieście nie było jeszcze żadnej instytucji zajmującej się terapią osób dotkniętych niepełnosprawnością. Przez kilka lat zajęcia te prowadzone były wyłącznie przez wolontariuszy – studentów i młodych absolwentów – artystów oraz pedagogów.

Celem działania Pracowni jest terapia poprzez twórczość osób słabych i dotkniętych przez los. Obecnie Pracownia roztacza opiekę nad 80 osobami dotkniętymi niepełnosprawnością.

W ramach terapii w Środowiskowym Domu Samopomocy (PRTON) funkcjonuje też kilka innych pracowni: rehabilitacji i treningu nauki spędzania czasu wolnego; techniczno-porządkowa, eko-edukacji, edukacyjna i treningu higienicznego, podtrzymywania i rozwoju umiejętności komunikacyjnych, aktywności umysłowej i ruchowej; prowadzone są też zajęcia umuzykalniające oraz teatralne.