Przebudowa Szosy Chełmińskiej

Pierwsze prace wyburzeniowe pod modernizację Trasy Staromostowej ruszyły ponad dwa lata temu. Obecnie drogowcy pracują na odcinku od Trasy Średnicowej do ulicy Polnej. Wartość całego projektu to niemal 16 mln zł.

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepustowości ulicy to tylko niektóre z korzyści, jakie przyniesie inwestycja. Po przebudowach Szosa Chełmińska zyska dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz dodatkowe odcinki umożliwiające skręty na skrzyżowaniach.

– W ramach rozbudowy zaplanowano wykonanie drugiej jezdni – zachodniej – oraz przebudowę istniejącej – wschodniej – opisuje Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD Toruń. – Dodatkowo zostawiamy jeszcze pas na tramwaj, który w przyszłości będzie biegł na odcinku między Trasą Średnicową Północną a ulicą Długą.

Jak informuje Piotr Kwiatkowski, menadżer projektu z firmy Skanska, przebudowa obejmie sześć skrzyżowań, zmodernizowany będzie także przejazd kolejowy. Od czego zaczną drogowcy na aktualnie przebudowywanym odcinku?

– Prace, które ruszyły w połowie kwietnia, obejmują w pierwszym etapie budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę sieci gazowej, a także roboty rozbiórkowe i ziemne po stronie zachodniej – zaznacza menadżer. – W trosce o lokalną społeczność zastosujemy specjalną nawierzchnię ścieralną SMA 8 LA o obniżonej emisji hałasu o 4 dB.

W ramach modernizacji i budowy Trasy Staromostowej powstanie 1,5 km nowych ścieżek rowerowych. Całość oświetlać będzie prawie sto nowych lamp. Zarówno dla pieszych, jak i kierowców powstanie nowe, odpowiednie oznakowanie.

Prace prowadzone na odcinku między Trasą Średnicową a ulicą Polną będą wiązały się z tymczasowymi utrudnieniami komunikacyjnymi. Od wtorku 18 kwietnia kierowcy nie mogą parkować po zachodniej stronie jezdni, na odcinku od ulicy Długiej do Mentoru. Powstanie tam teren budowy.

– Apelujemy również do pieszych, aby korzystali z chodnika po stronie wschodniej – zaznacza Tomasz Królak, kierownik budowy z firmy Skanska. – Zachowujmy przez najbliższe miesiące w miejscu prac modernizacyjnych szczególną ostrożność.

Planowany termin zakończenia przebudowy Szosy Chełmińskiej to 31 maja 2018 r.