Przed nami II Drużynowe Mistrzostwa Polski Masters w Lekkiej Atletyce

Fot. Adam Zakrzewski/archiwum

Przed nami II Drużynowe Mistrzostwa Polski Masters w Lekkiej Atletyce. 17 grudnia w Arenie Toruń i na stadionie im. Grzegorza Duneckiego ma wystartować ok. 200 osób.  
 
Biegi na 60 m, 60 m przez płotki, 200 m, 400 m i 800 m, a także chód na 3000 m, skoki wzwyż, w dal, o tyczce; trójskok, pchnięcie kulą i rzut ciężarkiem. Choć mogłoby to przypominać rozpiskę zawodów o randze Diamentowej Ligi, to jednak jest to „tylko” rozpiska konkurencji, w jakich wystartują uczestnicy Drużynowych Mistrzostw Polski Masters – zawodów lekkoatletycznych przeznaczonych dla osób powyżej 35. roku życia. 
– W zasadzie do startu w zmaganiach wystarczą chęci i brak przeciwwskazań zdrowotnych – mówi Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Łączymy dwie grupy osób – byłych sportowców, w tym nawet olimpijczyków, którzy po karierze mają nadal ochotę rozprostowywać swoje kości, a także zawodników amatorów, związanych rekreacyjnie z danymi dyscyplinami, a nawet często dopiero rozpoczynających swoje sportowe wojaże.  

Rywalizacja będzie odbywała się drużynowo, a o przynależności do 
danej ekipy zadecyduje miejsce zamieszkania, gdyż będą to zmagania wojewódzkie.  

– Największą grupę uczestników będą tworzyć prawdopodobnie gospodarze
, czyli zawodnicy z województwa kujawsko-pomorskiego – przewiduje Wacław Krankowski W pierwszej edycji, która odbyła się w roku 2014, triumfował właśnie ten zespół. O obronę tytułu nie będzie jednak łatwo. Do Torunia przyjadą bardzo silnie obsadzone województwa warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, pomorskie i mazowieckie.  

Ciekawą sprawą będzie także pozasportowa rywalizacja o miano… najstarszego uczestnika lub uczes
tniczki wydarzenia. Do tej pory tytuł ten był zarezerwowany dla 107-letniego Stanisława Kowalskiego ze Świdnicy, który specjalizował się w biegu na 60 m. Niestety tym razem pana Stanisława w Arenie Toruń nie zobaczymy z przyczyn logistycznych.  

Drużynowe Mistrzostwa Polski 
Masters w Lekkiej Atletyce
 rozpoczną się o godz. 10. Rzut ciężarkiem, czyli jedyna dyscyplina, która będzie rozgrywana na stadionie im. Grzegorza Duneckiego, ma wystartować o godz. 11.