Przedszkolaki z „Mikołajka” wzięły udział w akcji Dzieciaki-Sadzeniaki

Akcja „Dzieciaki Sadzeniaki” to cykliczne spotkania prowadzone przez pracowników sklepów Leroy Merlin (fot. Adam Zakrzewski)

Celem jest zachęcanie dzieci do zainteresowania się przyrodą, a przede wszystkim ogrodnictwem. Maluchy uczą się sadzenia roślin i opieki nad nimi. Przyłączyć się może każda zorganizowana grupa uczniów wraz z opiekunami. Uczestnicy kursu nie ponoszą kosztów udziału w akcji.

Szacuje się, że na świecie występuje około 310 tysięcy gatunków roślin. Ich znaczenie w życiu człowieka jest nieocenione. Dodają one nie tylko walorów estetycznych naszemu otoczeniu, ale co najważniejsze – są producentem niezbędnego nam do życia tlenu. W miastach chronią przed hałasem, kurzem czy silnymi wiatrami. W upalne dni korony drzew rzucają cień, który stanowi schronienie przed promieniami słońca. Rośliny są również naturalnym środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt. Z tymi prawdami i ciekawostkami mogli zapoznać się uczestnicy akcji „Dzieciaki Sadzeniaki”, która odbyła się 7 maja w toruńskim oddziale sklepu Leroy Merlin. Opowieść o ogrodach, cyklu życia roślin i metodach ich pielęgnacji była dla maluchów z przedszkola „Mikołajek” świetnym sposobem spędzenia czasu.

– Ta inicjatywa przyciąga setki zainteresowanych dzieci – mówi Ewa Wesołowska, dyrektorka sklepu Leroy Merlin w Toruniu. – Maluchy mają szansę zapoznać się z teorią dotyczącą świata roślin, ale również poznać go od strony praktycznej i samodzielnie przesadzić roślinę.

Każde spotkanie rozpoczyna się od części teoretycznej. Po niej uczestnicy – pod okiem specjalistów – przesadzają rośliny, dowiadując się przy tym, jakiej ziemi czy nawozu użyć. Gdy ukończą swoje zadanie, rośliny mogą zabrać do domów, by pochwalić się rodzicom owocami swojej pracy. Organizatorzy, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych, zapewniają także słodki poczęstunek.

– W roku szkolnym takie warsztaty to świetna alternatywa dla tradycyjnych zajęć, a jednocześnie ich uzupełnienie – mówi Marta Załuska z przedszkola „Mikołajek”. – Udział w spotkaniu był dobrą decyzją. Dzieci z uśmiechem na ustach przesadzały kwiaty do kolorowych donic. Wiele z nich robiło to po raz pierwszy, więc zabawie towarzyszyły emocje. Każdy z szesnastu uczniów grupy „Planetki” był dumny z efektów swojej pracy.

Z małą pomocą opiekunów i prowadzących zajęcia specjalistów udało się sprawić, by uśmiech pojawił się na twarzach wszystkich dzieci. Edukacja poprzez zabawę przyniosła efekt, a „dzieciaki sadzeniaki” ten dzień wspominać będą jeszcze długo. Spotkanie poprowadziła Mariola Krygier.

Fot. Adam Zakrzewski