Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Przenosi na papier twarze napotkane w toruńskich pubach i klubach. Na swoim koncie ma setki portretów
Jacek Laskowski 27 listopada, 2013, 22:32 Aktualności Stary Toruń
rysownik 1
Radosław Went portrety i karykatury ludzi rysuje już dziesięć lat (fot. Adam Zakrzewski)

Ołówek, kartka i odrobina światła, niekoniecznie bystrego – tyle wystarczy, by Radosław w piętnaście minut naszkicował portret czy karykaturę swojego kolejnego klienta. Gdzie go spotka? Upodobał sobie toruńskie Stare Miasto. To tam najczęściej złapać można popularnego w mieście rysownika.

– W budkach z kebabem nie tworzę – żartuje sobie Radosław Went, który dwa tygodnie temu skończył dwadzieścia lat. – Natchnienie tam nie przychodzi. Kluby i puby są miejscem, gdzie jest o nie zdecydowanie łatwiej. To tutaj najczęściej spotykam ludzi, których później przenoszę na papier. Młodsi, starsi – to nie ma większego znaczenia. Ważne, by moja praca spodobała się rysowanej osobie. To ona jest jej krytykiem.

Pokora jest cnotą
Artysta zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie jego dzieła są idealne, choć, jak twierdzi, niezadowolonych jest niewielu.

– Nie upieram się, że rysunek jest dobry, jeśli komuś się nie podoba – mówi dwudziestoletni karykaturzysta. – W takich momentach staram się wypracować jakiś kompromis. Czasem z grzeczności przyznaję rację, a czasem pokazuję detale rysunku, które psują efekt całości. Niemniej jednak, takie sytuacje wymagają sporo wyczucia, choć nie zdarzają się często. Średnio, na dwadzieścia prac, jedna nie przypada komuś do gustu. Trzeba się z tym liczyć. Taki fach – tu o gustach się nie dyskutuje.

Rysunek to pasja, która młodemu artyście pozwala dorobić. On nie zdziera ze swoich klientów tak, jak robi to wielu innych karykaturzystów. Jego prace nie są drogie, co nie oznacza, że są słabe. Zdaje sobie sprawę, że lepiej narysować pięć portretów niż jeden.

– Rysuję za wyjątkowo niewielkie pieniądze – zaznacza Radosław. – Dziesięć złotych to mało jak na sztukę. Nie znam nikogo, kto dziś tworzy za tyle. Niewielu też rysuje w ciemno. Ja czasami podejmuję ryzyko i łapię za ołówek, nim podejdę i zapytam, czy życzy sobie pan/pani portret lub nim ktoś zagai do mnie. Czasami to konieczne, bo część z nas z góry odpowiada przecząco. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy ludzie oglądają siebie na kartce papieru. Jak to mówią – kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Krok po kroku
Radosław jest samoukiem. Sztukę upodobał sobie podobnie jak wujek, który jest rzeźbiarzem. Młody artysta, już jako dziewięciolatek, próbował pisać wiersze. Z portretami i karykaturą zetknął się rok później. Nigdy nie chodził na lekcje rysunku. Zaczynał w Pelerynce, niewielkiej kawiarence znajdującej się niegdyś przy ulicy Szerokiej. Tam, na małych karteczkach w kartkę, rysował osoby spijające małą czarną. Wtedy, podobnie jak teraz, nie myślał o rysunku w kategoriach zarobku. Miło było, gdy ktoś coś dał. To motywowało i było dowodem na to, że prace nie są najgorsze.

– Pomysł przygody z portretami i karykaturą narodził się dziesięć lat temu – wspomina, poprawiając jednocześnie okulary. – Z tamtego okresu pamiętam jednego karykaturzystę, którego widywałem w Toruniu, właśnie przed Pelerynką. Swoje prace, niewielkiego formatu, sprzedawał za kilka złotych. Wtedy pomyślałem, że ja również mogę spróbować swoich sił jako artysta-amator. Nie miałem nic do stracenia. Kupiłem ołówki, niewielki blok w kratkę i zabrałem się za rysowanie. Na początku, jeszcze jako słodki, mały dzieciak z lokami na głowie, pomagałem dziewczynom, które przygotowywały się do lekcji plastyki. Tak, krok po kroku, doskonaliłem swoje palce i oko.

Nie zawsze z górki
W trakcie dziesięciu lat z ołówkiem w ręku, Radosław widział wiele. Po dziś dzień pamięta historię, kiedy wieczorową porą, wychodząc z jednego z toruńskich lokali, przez swoje gadulstwo i chęć obrony własnych prac, które prawdopodobnie nie do końca się spodobały, nieomal dostał „po gębie” od jednego z zawistnych imprezowiczów. Jak wspomina, miał szczęście, bo agresor przewrócił się na dworze tuż przed jego stopami.

– To oczywiste, że jednych drażnię, a w innych budzę pozytywne skojarzenia – przekonuje młody artysta. – Zazdrość i złośliwość to cechy ludzkie. Ja jednak zdecydowanie częściej trafiam na osoby, które mi sprzyjają.

Mimo młodego wieku, Radek doczekał się już wernisażu wystawy. Fani talentu toruńskiego karykaturzysty mogli podziwiać jego sztukę w Czeskim Śnie, gdzie od 5 września do 2 października wyeksponowany został zbiór jego prac.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także