Przewoził papierosy bez polskich znaków akcyzy. Został zatrzymany

Mężczyźnie grożą poważne konsekwencje prawne (fot. Łukasz Piecyk)

Blisko piętnaście tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy odnaleźli toruńscy policjanci w samochodzie 21-letniego mieszkańca miasta. Za przestępstwo, którego dopuścił się mężczyzna grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

W niedzielę, około godz. 13.00 na ul. Marii Curie Skłodowskiej w Toruniu, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego toruńskiej komendy postanowili skontrolować pojazd marki renault scenic.

– Po zatrzymaniu się auta na jego tylnym siedzeniu mundurowi zauważyli podejrzaną torbę – informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń. – Wewnątrz znajdowały się paczki z papierosami dwóch różnych marek. Niestety żadna z nich nie posiadała polskich znaków akcyzy. To spowodowało, że sprawdzeniu został poddany cały pojazd. W bagażniku mundurowi odnaleźli kolejne paczki papierosów. Funkcjonariusze o wszystkim zawiadomili dyżurnego policji.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a jego auto zostało zabezpieczone do celów procesowych.

– Po dokładnym przeliczeniu okazało się, że 21-letni mieszkaniec naszego miasta w użyczonym mu pojeździe posiadał i przewoził blisko 15 tysięcy sztuk papierosów, bez wymaganych polskich znaków skarbowych akcyzy – podsumowuje rzeczniczka. – Stróże prawa obliczyli również, że gdyby towar trafił na rynek naraziłby Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego na kwotę ponad 16 tysięcy złotych. Dzisiaj z ust śledczych wyżej wspomnianego wydziału mężczyzna usłyszał zarzut złamania przepisów ustawy, kodeks karny skarbowy poprzez posiadanie takich wyrobów tytoniowych.