Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Przyglądamy się pracy toruńskich streetworkerów
Marcin Tokarz 2 stycznia, 2015, 1:19 Aktualności
swork 1
Streetworkerzy stworzyli sieć miejsc w Toruniu, w których może być niebezpiecznie (fot. Adam Zakrzewski)

Nie ma w Polsce miasta, któremu obce byłyby problemy tego typu. Na naszych łamach pisaliśmy już o Zdzisławie Betlejewskim, pedagogu ulicy, stawiającym im czoło w grodzie Kopernika. Dotychczas działał w pojedynkę. Teraz ma być inaczej. Przedstawiciele pozarządowych organizacji socjalnych spotkali się na rzecz stworzenia zespołu streetworkerów. Mają wyciągać z nędzy margines społeczny.

– W ostatnich dniach przyglądałem się górce za dworcem PKS. Z doświadczenia wiem, że takie miejsca są idealne do ćpania – tłumaczy Zdzisław Betlejewski, certyfikowany streetworker i narkoman czysty od 21 lat. – Nie myliłem się. Jeden jarał trawę. Drugi dawał sobie w żyłę. Koniecznie musimy się tam pojawić.

W kontekście miejsc Torunia, które wymagają szczególnej troski, przyszła grupa streetworkerska wymieniała Stare Miasto, Bydgoskie Przedmieście, Wrzosy II w okolicach ul. Rolniczej, rejon w obrębie ul. Armii Ludowej.

– Tu może być nieciekawie, regularnie widzę na wejściu do klatki piętnastkę groźnie wyglądających mężczyzn – nadmieniła Agnieszka Słowik, prezes Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”.

Dyskutujący wskazywali miejsca, które znają od podszewki. Streetworker osiąga najwięcej w swoim otoczeniu.

– Każdy z nas zna ludzi staczających się na dno po równi pochyłej – tłumaczył na spotkaniu Wojciech Przybysz, prezes Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży „Wędka” z siedzibą przy ul. Jęczmiennej 10. – Gdy już zbuduje się z nimi więź, trzeba pokazać im alternatywny świat, w którym będą pobudzani do działania, odnajdą szczęście, sami zaczną pomagać. Tym zajmuje się „Wędka”.

Synergia zwolenników toruńskiego streetworkingu jeszcze nigdy nie była tak silna. Wsparcie merytoryczne zapewnia im dr. Katarzyna Wasilewska-Ostrowska z Katedry Pracy Socjalnej UMK. Doświadczeni w przeciwdziałaniu narkomanii są z kolei przedstawiciele Grupy Wsparcia Uzależnionych i Współuzależnionych Gedeon, aktywni w rejonie Wrzosów II. W kwestii profilaktyki i zwalczania molestowania seksualnego zespół może liczyć na Magdalenę Braun-Wołczyńską, prezes fundacji „Dobry dotyk”. Na Bydgoskim Przedmieściu wykazać chce się Damian Rzadkiewicz, biorący udział w projekcie „Rewitalizujemy Bydgoskie”.

Marcin Klawiński – producent filmowy – nakręci krótkometrażowy film, wyjaśniający mieszkańcom Torunia, jak również jego włodarzom, strategię funkcjonowania toruńskiej grupy streetworkerskiej. Zjednoczeni w chęci pomagania innym, rozważali jak zdobyć ich poparcie, ale również środki finansowe niezbędne do efektywnego prowadzenia działalności.

– Streetworking to misja szlachetna, ale też niebezpieczna. Oczywistym jest, że przeszkolonemu i uprawnionemu człowiekowi wnikającemu w środowisko przestępcze w celu jego naprawy należy się odpowiednie wynagrodzenie – tłumaczy Agnieszka Słownik. – Do działań stricte terenowych została powołana grupa „Dream street”, składająca się obecnie z siedmiu kandydatów na pełnokrwistych streetworkerów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ich praca rozpocznie się w lutym.

Jednym z nich jest Zdzisław Betlejewski, lider grupy Gedeon, który ma za sobą walkę z 24-letnim uzależnieniem od narkotyków. Uzbrojony w skórzany kombinezon motocyklisty i Biblię, głosi dobrą nowinę.

– Zanim poznałem Jezusa, święta księga towarzyszyła mi podczas próby samobójczej – wspomina 61-letni ewangelista. – To było w pobliżu zboru przy ul. Myśliwskiej, który jest dziś drugim domem dla mnie i moich podopiecznych, również po przejściach, mimo bardzo młodego wieku. Tego kroku nie zrobiłem tylko z bojaźni przed tym, co czeka mnie po drugiej stronie…

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także