Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Przyjdź na bezpłatne szkolenie i zagraj w Smolball z pomysłodawcą gry!
Inga Kaźmierczak 13 czerwca, 2014, 22:25 Aktualności Miasto Sport i rekreacja
IMG_6632-crop-1200-800
Na szkoleniu uczestnicy dowiedzą się o najważniejszych zasadach gry (fot. smolball.com)

Jedyna taka okazja dla fanów aktywności fizycznej. Przez dwa dni w Toruniu będzie gościł pomysłodawca najpopularniejszej gry Smolball, Janusz Smoliński. Osoby zainteresowane będą mogły przejść szkolenie, dzięki któremu poznają tajniki gry.

Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej organizuje bezpłatne szkolenie w dniach 16-17 czerwca 2014 roku w Toruniu. Szkolenie potrwa łącznie 2 dni, podczas których przez 7 godzin uczestnicy nauczą się podstaw gry. Pierwsze spotkanie, 16 czerwca rozpocznie się o godzinie 15.00 w siedzibie Toruńskiego ZTKKF przy ulicy Szosa Chełmińska 75. Szkolenie przeprowadzi Janusz Smoliński, twórca Smolball.

Janusz Smoliński – Szwajcar z polskimi korzeniami wymyślił Smolball 30 lat temu, jako formę aktywności ruchowej dla uczniów szkoły zawodowej w Zurichu, którzy nie garneli się do uprawiania innych, tradycyjnych dyscyplin sportowych. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś w Szwajcarii dyscyplina ta jest obowiązkowo obecna w szkołach, a Liga Smolballu rozwija się bardzo intensywnie.

Boisko do gry w Smolball ma wymiary 30 m x 20 m, bramki wymiary 2 m długości i 1,5 m wysokości. W grze bierze udział 4 zawodników w tym bramkarz, który poza polem bramkowym może być zawodnikiem atakującym. Do gry w Smolball zawodnicy używają specjalnych rakiet smolballowych, które są można powiedzieć mieszanką rakiety do tenisa ziemnego, stołowego i do badmintona.  Rakiety są bardzo lekkie i bezpieczne ze względu na to, że osłonięte są gąbką. Piłka to gąbka otoczona specjalnym tworzywem –bezpieczna, lekka i nie powodująca zranień.

Zawodnik atakujący z piłką może zrobić 4 kroki i 4 podbicia. Piłka może leżeć na rakietce 4 sekundy. Zabroniony jest kontakt między zawodnikami. Piłkę można uderzać również tułowiem, biodrami, ale zabronione jest uderzanie piłki głową oraz nogami poniżej kolan. Przepisy gry w Smolballa są proste, umożliwiające szybką i dynamiczną grę.

 


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także