Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Pucybut, zawód elitarny
Aleksandra Radzikowska 1 lutego, 2016, 1:06 Na własnym podwórku
pucybut__003_piec
Zbigniew Bohomolec o zawodzie pucybuta mówi, że jest elitarny. (fot. Łukasz Piecyk)

Na co dzień Zbigniew Bohomolec czyści torunianom obuwie. W koszuli i marynarce. Woli, żeby mówiono o nim pucybut, zamiast czyścibut. Jego prawdziwą pasją jest jednak malarstwo. Właśnie tworzy obraz inspirowany „Faustem” Goethego.

Wstydzę się tego, że Zbigniew Bohomolec ma wyczyścić moje buty. Ale po chwili zastanawiam się, jaki dar musi w sobie mieć, bo wstydu już nie czuję.

– Skoro ja podjąłem się tego zadania i się go nie wstydzę, to dlaczego ktoś inny powinien? – pyta mnie. – To normalna praca, jak każda inna. Mam stałą stawkę za czyszczenie butów, dziesięć złotych. Może powinienem brać więcej, bo pasty są bardzo drogie, a ja korzystam z hiszpańskich. Jeden niewielki słoiczek wystarcza na kilka par.

Najpierw Zbigniew Bohomolec czyści buty, potem smaruje je kremem i na końcu poleruje –szczotkami i flanelą. Do jednej pary używa przeciętnie dwóch lub trzech szczotek.

Ze stanowiska pracy, które obecnie mieści się w miejskiej galerii, obserwuje ludzi i komentuje, że buty określają człowieka. Zastanawiam się nad tym, bo na rozmowę przyszłam w oficerkach.

– Buty są naszą wizytówką – mówi. – Niech pani spojrzy, ci młodzi mężczyźni noszą głównie te sportowe, rzadko skórzane.

Tajniki pracy przekazał mu Adam Gessler, gdy rozpoczynał pracę w warszawskiej restauracji U kucharzy. Jako jedyny w stolicy odpowiedział na jego ogłoszenie w gazecie, bo akurat potrzebował pieniędzy na materiały malarskie. O barwnikach, pastach i tajnikach pracy ze skórą, bo w niej się specjalizuje, dowiedział się wiele również od szewców z firmy Kielman. To jednak tylko kwestie techniczne. Pytam go o to, jakie cechy powinien posiadać pucybut i czy jest to umiejętność słuchania.

– Ostatnio trafiam na milczących klientów – dodaje. – Siadają i sprawdzają coś w swoich komórkach, a ja zajmuję się pracą. To raczej oni częściej pytają mnie, dlaczego się tym zajmuję. Odpowiadam, że dziś to zawód niszowy i elitarny. Kiedyś był zajęciem ludzi biednych. Dziś w Polsce jest nas mało. Na palcach rąk mógłbym policzyć, ilu w kraju mamy pucybutów. Dziesięciu? To byłoby dobrze. W Warszawie czyściłem buty klientów z całego świata, tam ludzie byli inaczej nastawieni. Nie wstydzili się usiąść na stanowisku, w Toruniu jest troszeczkę inaczej. Ogółem – tak jak u fryzjera czy kosmetyczki – niekiedy opowiadają mi o swoich problemach czy ważnych wydarzeniach w ich życiu. Zachowuję to dla siebie, taką mam zasadę. Ale to kobiety są bardziej śmiałe.

A czego najważniejszego dowiedział się o ludziach, czyszcząc im buty?

– Że nie są tacy źli – dodaje.

Można mieć na sobie trampki, półbuty albo adidasy. To w pewien sposób podkreśla okazję, ale też charakter. Najważniejsze jednak, żeby były czyste. Zastanawiam się, nieco naiwnie, czy więcej mówią o kimś brudne buty za trzy średnie krajowe, czy czyste trampki.

– Wie pani, gdy kogoś stać na buty za kilka tysięcy, to on nie chodzi w brudnych – mówi Zbigniew Bohomolec. – Do mnie przychodzi tylko po to, żeby je dopieścić, wypolerować na lustro. Jeśli ktoś ma buty za trzydzieści złotych, chińskiej produkcji, to nie stać go na to, żebym wyczyścił mu je za dziesięć.

Dodaje, że pucybut musi mieć przede wszystkim szacunek do siebie, w następnej kolejności do pracy. Nie może zagadywać klientów na siłę, bo to nie licuje z zawodem. I powinien się uśmiechać.

– Do smutnego pucybuta nikt nie podejdzie – mówi. – I wolę to określenie niż „czyścibut”, lepiej opisuje moje zajęcie.

W wolnych chwilach maluje. Jego dumą jest obraz inspirowany „Mistrzem i Małgorzatą” Bułhakowa. Sam o swojej twórczości mówi, że to malarstwo figuratywne, surrealistyczne. Dynamiczne kolory, wielowątkowość i zaburzone proporcje postaci. Wspomina często, jak w latach dziewięćdziesiątych, gdy malował na duńskich ulicach, podeszła do niego skromnie ubrana kobieta i zapytała o obraz. Okazało się, że była nią królowa Małgorzata II. Obecnie Zbigniew Bohomolec pracuje nad „Faustem” Goethego. Pędzlem opowiada głównie o kobietach. Tych stojących obok, wymyślonych i zapisanych na kartach ksiąg.

– Pięknie to pani ujęła, to moje główne inspiracje – uśmiecha się. – Nie chcę sobie nic dodawać, ale zawsze rozumiałem je lepiej niż inni mężczyźni. Pracuję w swojej kawalerce, te zachwiane proporcje to pewnie wina wady wzroku, chociaż maluję z wyobraźni. A gdzie znajduje się te moje kilkaset obrazów? Na całym świecie: w Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Ameryce Południowej, Kanadzie, Azji…

Bohomolec to panieńskie nazwisko matki. Jego pradziad, pisarz Franciszek Bohomolec – uczestnik obiadów czwartkowych, jest pochowany na Powązkach. Sam pochodzi z linii Andrzeja Bohomolca. Pierwszego Polaka, który opłynął Atlantyk na jachcie żaglowym.

– Jestem dumny z nazwiska – mówi. – Dlatego staram się żyć tak, by na nie zasłużyć. Godnie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także