Red Box w środę w Dworze Artusa

Zespół został reaktywowany w 2010 roku (fot. zespół)

Red Box to brytyjska super grupa popowa powstała na początku lat 80. Ma na koncie trzy albumy: The Circle & The Square, Motive i nagrany po reaktywacji w nowym składzie Plenty. W nowej odsłonie zespołu, mniej obecne są znane ze wcześniejszych utworów stare automaty perkusyjne i syntezatory, a bardziej słyszalne są naturalne, akustyczne brzmienia i repertuar o raczej balladowym charakterze.

Red Box to przede wszystkim przedsięwzięcie wokalisty i autora piosenek Simona Toulsona-Clarke’a. Grupę można przypisać, wraz z Talk Talk, The Waterboys, Scritti Pollitti, The The i Aztec Camera, do całej fali brytyjskich zespołów wyrastających z punkowej rewolty. Wszystkie, zaś każda w inny sposób, podjęły się misji uszlachetnienia muzyki pop i udało im się to na tyle, że nurt wyrafinowanej, alternatywnej twórczości popowej jest silnie obecny w muzyce po dziś dzień.

Toulson-Clarke ma dar komponowania bardzo oryginalnych melodii, ale jego największą siłą jest talent aranżerski – nawet przy bardzo skromnym liczbowo składzie potrafi tworzyć miniaturowe piosenkowe symfonie. Simon należy do twórców, którzy spotykają się ze słuchaczami tylko wtedy, gdy mają im coś ważnego do przekazania. Przez dwa dziesięciolecia oddawał się swojej żeglarskiej pasji, by stworzyć „Plenty”, które daje się postawić w jednym rzędzie z poprzednimi dokonaniami – „The Circle & The Square” z 1985 r.

Muzycy zespołu zapowiadają, że podczas koncertu w Toruniu nie tylko zabrzmią największe przeboje grupy z For America, Chenko czy Stay na czele, ale będzie można premierowo usłyszeć kilka kompozycji z najnowszego albumu zespołu (którego premiera już wkrótce).

Skład zespołu:

Simon Toulson-Clarke – wokal, gitara
Julian Close – saksofon
Martin Nickson – perkusja
Rob Legge – gitara basowa
Paddy Talbot – klawisze

12 listopada, Środa, 20:00
Cena biletu normalnego: 80.00 zł
Cena biletu ulgowego: 75.00 zł