Rekord w głosowaniu na projekty budżetu partycypacyjnego

Na razie nie można podać listy zwycięskich projektów, ponieważ głosy są jeszcze weryfikowane (fot. nadesłane)

W głosowaniu na projekty budżetu partycypacyjnego 2015 padł rekord frekwencji. Swoje głosy oddało 27 281 osób (liczonych na podstawie numerów PESEL użytych w systemie). Złożono też więcej kart do głosowania – 42 059.

Należy zaznaczyć, że jedna karta równa się jednej liście (głosujący mógł zagłosować na dwie listy). 67% kart złożonych było w wersji papierowej, 33% złożono elektronicznie. Głosowano na 185 projektów.

– To dobrze, że kolejna odsłona budżetu partycypacyjnego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców – mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji. – Jest jeszcze więcej głosujących i wygląda na to, że mieszkańcy wybrali jeszcze więcej projektów do realizacji.

Na razie nie można podać listy zwycięskich projektów, ponieważ głosy są jeszcze weryfikowane. Wyniki głosowania podane zostaną do 25 lipca.

Pojawiły się też głosy nieważne – 4 037 to karty anulowane, ich liczba może się jeszcze zmienić ponieważ wciąż trwa weryfikacja. Najczęściej pojawiającymi się błędami było podanie nieprawidłowego numeru PESEL, podwójne głosowanie (elektronicznie i na papierze), brak adresu, niewypełniona karta oraz brak zgody na przetwarzanie danych osobowych.

W poprzedniej edycji budżetu partycypacyjnego głosowaniu poddano 144 projekty, na 13 listach lokalnych i jednej ogólnomiejskiej. Głosowało 22 246 osób (liczonych na podstawie unikalnych numerów PESEL użytych w trakcie głosowania). Łącznie złożono 35 293 poprawnie wypełnionych kart do głosowania, z tego 20 037 elektronicznie (57%) oraz 15 256 na papierze (43%). Liczba wszystkich głosów ważnych wynosi 64 785.