Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Remont dworca w pełni
Piotr Paczkowski 18 października, 2014, 17:56 Aktualności Miasto
SONY DSC
Po zakończeniu prac dworzec stanie się miejscem przyjaznym dla podróżnych. (fot. archiwum)

Rewitalizacja dworca Toruń Główny przebiega zgodnie z planem. 17 października ruszył kolejny etap — remont głównego budynku.

Prace, które mają poprawić stan dworca, ruszyły w lutym 2014 roku. Wykonawcą jest firma Fijałkowski z Torunia. Budowlańcy zaczęli pracę od budynku po starej poczcie. Teraz budynek A jest już gotowy i tymczasowo przeniesiono do niego kasy biletowe. Po zakończeniu prac w głównym części dworca, w dawna poczta ma przeobrazić się w hostel.

Remont budynku B, w którym mieszczą się toalety, został praktycznie zakończony. Wyremontowano też, budynek C, czyli kwaterę Straży Ochrony Kolei. Ukończono budowę tunelu i przebudowę części peronu I. Teraz prace będą trwać na drugim odcinku peronu I, na peronie II i na torach między nimi. Równolegle modernizację przejdą od piwnicy po dach budynku głównego. Kasy zostaną przeniesione w głąb obiektu, w holu powstanie przestrzeń, do której poprowadzą ruchome schody. Na piętrze znajdzie się część komercyjno-handlowa, a z tyłu budynku – restauracja i kawiarnia.

Rewitalizację przejdą także perony. Wszystkie zostaną wyposażone w przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą oczekiwać na pociąg. Ponadto, perony będą zadaszone i przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się windy i, wspomniane wcześniej, ruchome schody. Na obszarze dworca utworzony zostanie hot spot, będzie miejsce nawet dla przewijaków dla niemowląt. Kolejną innowacją, która może w dużym stopniu przyczynić się do ułatwienia podróży, jest system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowo, wybudowany zostanie parking zintegrowany z komunikacją miejską, na którym podróżni będą mogli zostawić samochody i dalej jechać pociągiem.

Harmonogram prac jest na bieżąco sprawdzany, a po ich zakończeniu dworcem zajmie się spółka Urbitor, której zadaniem będzie utrzymanie porządku.

Całkowity koszt odnowy dworca to 43,5 mln zł. Projekt jest w 59% finansowany ze środków Unii Europejskiej.

 


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także