Republika wyruszy w symboliczną trasę koncertową

Pierwszy koncert zagrają już w maju w Opolu (fot. Łukasz Piecyk)

Republika powróci na scenę! Członkowie zespołu planują odbyć trasę koncertową po Polsce, aby przypomnieć legendarną płytę „Nowe sytuacje”. Jak zapowiadają muzycy, nie jest to jednak reaktywacja lecz jednosezonowy projekt.

Fani Republiki i Grzegorza Ciechowskiego mają jednak nie lada gratkę. Od śmierci lidera zespołu artyści nie zagrali już razem. Tym razem Zbyszek Krzywański, Leszek Biolik i Sławek Ciesielski pojawią się wspólnie na scenie, by przypomnieć fanom jedną z płyt Obywatela G.C i Republiki.

Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory z pierwszej płyty zespołu, z 1983 r. Krążek w ciągu miesiąca rozszedł się w liczbie 260 tys. egzemplarzy, mimo iż kosztował zawrotną wówczas sumę 700 zł. Utwory takie jak „Arktyka”, „Halucynacje” czy „Śmierć w bikini” stały się pokoleniowymi hymnami.

Pomysł zagrania trasy zrodził się na ostatnim koncercie pamięci Grzegorza Ciechowskiego, który co roku w grudniu odbywa się w Od Nowie. Wówczas w związku z 30. rocznicą wydania płyty, muzycy Republiki sięgnęli po zawarty na niej materiał, odtwarzając go w całości w oryginalnych aranżacjach tak, jak grali go w latach 80. Już wiadomo, że na tym na razie się nie skończy.

Podczas projektu „Nowe sytuacje” wokalnie udzielać się będą Tymon Tymański oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz, którzy również zagrali podczas grudniowego koncertu w Od Nowie.

– Nie chodzi o to, by ktokolwiek zastępował Grzegorza, bo to jest niemożliwe – zaznacza Ciesielski. – Ale myślę, że i Tymon, i „Budyń” potrafią przekazać część Grzegorzowych emocji.

Pierwszy koncert 25 maja w Opolu. Szczegóły trasy mają być znane wkrótce.

)