Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Rick Carter: Mam przywilej pracy z geniuszami
Marcin Tokarz 22 grudnia, 2013, 14:02 Kultura i rozrywka Wywiad
CAMERIMAGE-PS-161113-77
Rick Carter w Polsce był ostatni raz w trakcie tegorocznego Camerimage

O współpracy z Tomem Hanksem, poradach dla początkujących w branży filmowej i ulubionych przebraniach, z podwójnym zdobywcą Oscara, wybitnym amerykańskim scenografem, znanym z filmów „Avatar”, „Park Jurajski”, czy „Wojna Światów”, Rickiem Carterem, rozmawia Marcin Tokarz.

Wydawał się pan zdziwiony, gdy odbierał nagrodę za szczególną wrażliwość wizualną na tegorocznym Camerimage.
Nie byłem zdziwiony wyczytaniem mojego nazwiska. Jednak kompletnie zaskoczyło mnie, że byłem pierwszym, który miał się pojawić na scenie. Myślałem, że przede mną odbierze nagrody co najmniej kilka osób. W takich chwilach człowiek wolałby się mentalnie przygotować. Poczułem, jakby nagle wyrwano mnie ze snu. Na początku miałem problemy z wykrztuszeniem z siebie słów, które przygotowałem. Szedłem trochę na żywioł. Nie wiedziałem też, na jakiej zasadzie odbędzie się tłumaczenie dla publiczności.

„Cast Away”, „Polar Express”, “Forrest Gump”. Bardzo często przychodzi panu współpracować z Tomem Hanks’em. Czy to przypadek?
Rzeczywiście, mieliśmy okazję pracować wspólnie parę razy na planie, ale to totalny przypadek. Choć i wielka przyjemność. Oglądanie go w „Cast Away” czy “Forrest Gump”, jest jak podziwianie obrazu. Nigdy nie jesteś w stanie jednoznacznie go zinterpretować. W „Cast Away” musiał opisać swojego bohatera w odniesieniu do jego alter ego. W tym przypadku… piłki do siatkówki. Potem widzisz go w „Expressie Polarnym”, w którym zagrał pięć głównych postaci i myślisz: “niech mnie, ten człowiek sprawdzi się w każdej roli”. Zadajesz sobie pytanie, jaki jest na co dzień? Ja sobie zadaje. Dzięki obserwowaniu jego kariery “od kuchni” mogę powiedzieć, że znam prawdziwego Toma Hanksa.

Ma pan na koncie dwa Oscary oraz wiele innych cennych nagród. Czy w takiej sytuacji stawia pan sobie jeszcze jakieś cele zawodowe?
Nagrody to taka wisienka na torcie, którą jest współpraca z fantastycznymi ludźmi. Przez te wszystkie lata miałem szczęście spotykać się z najlepszymi. Razem tworzyliśmy dzieła docenione przez widzów na całym świecie. Myślę, że cele, jakie sobie wyznaczam nigdy się nie spełnią. W mojej pracy liczy się kreatywność, której pokłady przecież nigdy się nie kończą. Wspierana przez, stale rozwijające się, nowoczesne technologie manipulowania obrazem, rozrasta się. To, co jeszcze niedawno było rewolucyjne, dziś jest oklepane i stosowane u wszystkich w branży. Moim zadaniem jest wyprzedzać pomysły innych. Tworzyć coś świeżego, nowego, niepowtarzalnego. Taki był właśnie “Avatar”. Równolegle konstruowaliśmy świat rzeczywisty i komputerowy. Aż w końcu one się splotły. Końcowy efekt został okupiony wieloma zarwanymi nocami, ale było warto.

Komponuje pan otoczenie planu filmowego, ale także stroje aktorów. Za kogo chciałby przebrać się Rick Carter?
Sam nie cierpię tego robić. Choć w dzieciństwie zdarzyło mi się przebrać za Davy Crocketta i Zorro. Mama naciskała…

Wielu widzi w panu geniusza, a już na pewno autorytet w swojej dziedzinie.
Geniuszem nie jestem. Wiem o tym, bo w swojej pracy miałem okazję poznać wielu z nich. Za scenografię wielokrotnie odpowiadałem w filmach w reżyserii Stevena Spielberga czy Roberta Zemeckisa. To dopiero są geniusze. Albo polski operator kamery, Janusz Kamiński, z którym spotkałem się na planach “I.A. Sztuczna Inteligencja”, “Wojny Światów” i “Lincolna”. To, co potrafił zrobić ze światłem i cieniem było prawdziwym dziełem sztuki.

Co powiedziałby pan młodym ludziom chcącym pójść w pana ślady?
Dobrze jest wiedzieć jedną rzecz, nim po raz pierwszy przekroczy się próg drzwi do własnego biura dyrektora artystycznego czy scenografa. Swoich ludzi trzeba obdarzać zaufaniem. Wtedy wykonają najlepszą, albo najgorszą pracę swojego życia. Za to ty dowiesz się, ile tak na prawdę są warci. Jednak najważniejszym jest szukać tych, którzy pomogą ci rozwiązać każdy problem, bo zależy im na twoim dobrym samopoczuciu. Skupiając się wyłącznie na pracy, nim się obejrzysz, będziesz samotny. Prędzej czy później wypalisz się, a twoje dzieła przestaną zachwycać.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także