Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Robert choruje na zanik mięśni. Od 5 lat jednak organizuje imprezy charytatywne
Marcin Tokarz 8 marca, 2014, 19:34 Aktualności Na własnym podwórku
robert chory 1
Robert Olkowski wykonuje ćwiczenia rehabilitacyjne na atlasie, który ufundował mu anonimowy darczyńca. Do dziś nie zna jego tożsamości (fot. Adam Zakrzewski)

Robert Olkowski nie należy do tych niepełnosprawnych, którzy rozczulaliby się na swoim losem. Choć znaczny zanik mięśni nóg zwiastuje nieuchronną niemożność chodzenia, od 5 już lat organizuje wydarzenia charytatywne na rzecz potrzebujących. Obecnie trwają przygotowania do 3. edycji koncertu i akcji „Podarujmy iskrę nadziei”, zaplanowanej na 2 kwietnia. W jej ramach, do 21 marca, zbierana jest żywność, która w formie paczek wielkanocnych zostanie wręczona ubogim seniorom i osobom chorującym.

Powinien chodzić o kulach, ale na żadnych się nie wspiera. W ich towarzystwie nie dałby rady zdziałać tyle, ile od siebie wymaga. Organizowanie akcji charytatywnych traktuje jako terapię dla myśli, których spokój został zmącony przed 5 laty.

– Cierpię na znaczny zanik mięśni, wiąże się to z pewnym paraliżem nóg – wyjaśnia Robert Olkowski, członek Stowarzyszenia Wspierania Twórczej i Aktywnej Młodzieży „Pestka” oraz jeden z organizatorów Akcji Wielkanocnej „Podarujmy iskrę nadziei”. – Tak naprawdę od tego zaczęła się moja działalność na rzecz potrzebujących. Nigdy przedtem nie zdawałem sobie sprawy, jak to jest należeć do tej grupy ludzi. Uznałem, że najlepsze, co mogę zrobić, to poświęcić swój czas i energię na poprawę jakości życia cierpiących. W kręgach wolontariuszy śmiejemy się, że ta praca to nasz pokarm, który jest nam niezbędny do życia.

Znający Roberta Olkowskiego wiedzą, że bardziej zależy mu na szczęściu innych niż własnym. Zaczęło się od „Miasta aniołów dla Natalii Żak”. Dziewczynki o wielkich marzeniach, pragnącej zostać zawodową pływaczką. Wszystkie jej plany przekreślił niespodziewany udar mózgu. Z pomocą przyszli wtedy wolontariusze, wśród których znalazł się Robert Olkowski. Dzięki zorganizowanej zbiórce Natalia powoli wraca do dawnej sprawności. Ten sukces był motywatorem do kolejnych działań, jednak brutalna rzeczywistość niweczy czasem nawet największe starania.

– Razem z wolontariuszkami z Fundacji Idea organizowałem koncert dla mieszkanki Wrzosów chorej na raka mózgu – wspomina 27-letni Robert Olkowski. – Niestety umarła w tym roku. W naszej działalności radość miesza się ze smutkiem, ale w walce o uśmiechy pozostajemy nieustępliwi, czego efektem jest już 3. edycja Akcji Wielkanocnej „Podarujmy iskrę nadziei”, skierowana do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 2 kwietnia o godzinie 17.15 Baj Pomorski stanie otworem dla wszystkich niepełnosprawnych i seniorów borykających się trudną sytuacją materialną. Naczelnym celem wydarzenia jest przekazanie im paczek z żywnością. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje na ten czas.

– Chcemy, by ludzie potrzebujący poczuli, że ktoś o nich pamięta – wyjaśnia Robert. – Wielu z nich nie może pozwolić sobie na drogi smakołyk czy niecodzienną rozrywkę, dlatego zaplanowaliśmy dla nich koncerty toruńskich muzyków takich jak: Weronika Śtaśkowska, Kamil Zabaryło, Malwina Tasarz, Asia Czajkowska-Zoń, a także podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Bratanki, Hulajdusza i X LO. Ponadto, w świat tanecznej salsy zabierze nas Agnieszka ‘Agni’ Mroczkowska. Koncert poprowadzą prezenterka radiowa Agnieszka Chmielewska i od lat bawiący do łez Maciej Korzeniowski.

W Toruniu chętnych do pomocy nie brakuje. Dominująca większość działalności charytatywnych skupia się na wspieraniu osób młodych lub w średnim wieku borykających się z trudną sytuacją zdrowotną, czy bytowo-materialną.

– Seniorzy są grupą społeczną, która umyka uwadze torunian – zauważa Anna Renz, pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, która w ramach akcji „Podarujmy iskrę nadziei” sprawuje funkcję wicekierownika sztabu podejmującego decyzje o przydziale paczek wielkanocnych. – Akcja Wielkanocna jako jedno z nielicznych wydarzeń trafia w niszę potrzeb osób starszych.

Akcja charytatywna zbliża się wielkimi krokami. Jednak osiągnięcie jej wszystkich celów będzie możliwe tylko dzięki ludziom dobrej woli.

– Wszystkich troszczących się o los drugiego człowieka zachęcamy do wspomożenia akcji, wpłacając symboliczną choć kwotę na konto Komitetu Organizacyjnego lub, dzieląc się nami produktami spożywczymi, z których stworzymy paczki wielkanocne. Preferujący tę opcję pomocy mogą składać swoje dary do 21 marca w bufecie Urzędu Marszałkowskiego na 3. piętrze, czynnym codziennie w godzinach 8:00-14.30.

Na szafkach w mieszkaniu Roberta Olkowskiego pręży swe trąby stado porcelanowych słoni. Nie są tu przypadkiem.

– Liczę na to, że po raz kolejny przyniosą powodzenie naszej akcji – uśmiecha się Robert Olkowski.

Choć on już się z tym pogodził, przyjaciele 27-latka liczą, że szczęścia starczy i dla niego. Diagnoza jest jednak bezlitosna, wózek to tylko kwestia czasu.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także