Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Robią wszystko to, co inni ludzie na powierzchni. Tyle że schodzą siedemdziesiąt metrów pod wodę
Tomasz Więcławski 8 grudnia, 2013, 23:00 Sport i rekreacja
nurkowie_cmyk1
Nurkowanie z drogiej, elitarnej fanaberii staje się to rozrywką dla całych rodzin (fot. nadesłane)

Na dnie Bałtyku można znaleźć kawał historii III Rzeszy. W katastrofie statku MS Wilhelm Gustloff zginęło więcej osób niż na Titanicu. Płetwonurkowie z Torunia wpływali do wnętrza kilkukrotnie. Słowo „niebezpieczny” w ich słownikach zastąpiło rzeczownik „spokój”.

Pod wodę nie schodzi się samemu. W nurkowaniu rekreacyjnym zawsze dobierane są pary. Wyszkolenie odgrywa kluczową rolę. Płynąc ramię w ramię musisz mieć poczucie, że twój partner wie, co zrobić, gdy zabraknie ci tchu.

– Jedni traktują nurkowanie jako hobby, a dla innych jest ono sposobem na życie – mówi Szymon Denis, instruktor w Centrum Szkolenia i Techniki Nurkowej „Akwanauta” w Toruniu, zawodowy nurek. – Mój ojciec zakładał toruński klub. Przez lata przewinęły się przez niego setki osób. Zaraził mnie pasją do podwodnych podróży. Robię to od 25 lat.

W Chorwacji na każdym kroku można znaleźć doskonałe miejsca dla płetwonurków. Widoki zapierają dech w piersi. Hiszpania pod tym względem wypada równie okazale. Nieopodal francuskiego wybrzeża akwenów do nurkowania także nie brakuje. Tam jest jednak znacznie drożej.

– Nurkowanie na wrakach daje największy dreszczyk emocji – wskazuje Szymon Denis. – Głębokość kręci, ale nie dla niej samej, ani dla rekordów, zakłada się strój, butlę i wskakuje do, często lodowanej, wody. Na Gustloffie człowiek czuje się, jakby przeniósł się w czasie o kilkadziesiąt lat. Wrak leży na boku. Meble, bagaże, wystrój – wszystko jest doskonale zachowane.
Poza ludźmi. Cisza i pustka otaczają nurka w takim miejscu. Osoba posiadająca wyobraźnię, która płynie przez ładownie wie, z jakim kawałkiem historii ma do czynienia.

Na szkolenie można zapisać nawet ośmiolatka. Osiąga się kolejne stopnie wtajemniczenia w sztukę nurkowania. Najniebezpieczniejsi w wodzie są bowiem ci, którzy schodzą niżej niż potrafią.

– Jeżeli ktoś ma uprawnienia do nurkowania na głębokość 35 metrów, to nie powinien zwiększać tego dystansu – mówi Szymon Denis. – Tragedie zdarzają się jedynie przez brawurę i nieostrożność, bo sprzęt jest teraz bardzo dobrej jakości. W połączeniu z umiejętnościami sprawia on, że nie jest to absolutnie sport czy hobby ekstremalne.

WOPR-owcy po nurków nie pływają często.

– Bawią się w schodzenie pod wodę osoby zdyscyplinowane – mówi Marek Ratajczyk, ratownik z wieloletnim stażem. – Gdyby było inaczej, co chwilę słyszelibyśmy o ofiarach. Rekreacyjne nurkowanie, to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu. Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu dla organizatorów tego rodzaju aktywności.

Nie oznacza to jednak, że chwile grozy się nie zdarzają.

– Nie przypominam sobie, żebym pod wodą znalazł się kiedykolwiek w sytuacji zagrożenia życia – dodaje Szymon Denis. – Przyszedł do mnie jednak kiedyś mój były kursant. Chciał podziękować za uratowanie życia. W Tunezji dali mu niezbyt sprawny sprzęt. Gdyby nie posiadał umiejętności, nie miałby najmniejszych szans. Na pewnej głębokości śmierć zbliża się znacznie szybszymi krokami. To nie ja jednak go uratowałem. Pokazałem mu tylko w czasie szkolenia, że musi zachować spokój.

Płetwonurkowie wiedzą, że woda to żywioł. Nieprawdą jest, że bezpieczniejszy niż ogień. Na pewno inny. Człowiek ma z nim szanse. Nie może jednak zapomnieć ani na chwilę o respekcie. Brak pokory mści się niezwykle szybko.

Mazury mogłyby się stać miejscem, które w Polsce nurkowaniem stoi. Nadmiar motorówek i jachtów zniechęca jednak wielu do schodzenia pod wodę na największych akwenach, pomimo tego, że woda jest bardzo czysta.

– Są niezwykle urokliwe małe jeziorka – wskazuje Szymon Denis. – Można znaleźć takie miejsca, gdzie przejrzystość wody sięga 15 metrów. To tyle samo, co w Adriatyku. Jeździmy często nurkować w Okoninie w gminie Ciechocin. W Kamionkach jest trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Każdy z nas zaczynał jednak od pierwszych prób na basenie.

Środowisko amatorów nurkowania zwiększa się. Z drogiej, elitarnej fanaberii staje się to rozrywką dla całych rodzin. Koszt zakupu sprzętu nie jest już tak wysoki jak kiedyś, a wyjazdy do Chorwacji czy na Kubę nie są niespełnionym nigdy marzeniem.

– Jak ktoś chce kupić bardzo drogi sprzęt, to oczywiście go znajdzie – mówi wieloletni instruktor nurkowania. – Nie ma jednak takiej konieczności. Jest dobre i stosunkowo tanie wyposażenie. Działa również sporo wypożyczalni. Dla chcącego nic trudnego. Trochę zamiłowania do adrenaliny, samozaparcia i można się schodzenia w głębinę nauczyć bez trudu. Zawodowo pracuję jako nurek. Robię pod wodą wszystko to, co inni na ziemi. Dokumentacja, zdjęcia, przeglądy, betonowanie czy spawanie – te umiejętności nie są mi obce.

Spokój i powolne ruchy cechują mistrza.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także