Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Rodzice niepełnosprawnych dzieci o swoje prawa walczyli w Brukseli
Michał Ciechowski 2 października, 2015, 20:02 Aktualności Miasto
12079820_417079701822236_3859443394315673447_o
Batalia rodziców niepełnosprawnych dzieci trwa. Polski rząd zmusił ich do wyjazdu do stolicy Europy (fot. nadesłane)

Zrozumienia w Polsce nie znaleźli. Swoich praw postanowili domagać się w Brukseli. Nie spodziewali się policzka ze strony „swojego”. Marek Plura, niepełnosprawny europoseł z ramienia Platformy Obywatelskiej, komentuje protest jako przedwyborczą akcję promocyjną. Desperacka walka o lepsze życie dla niepełnosprawnych dzieci stanęła u szczytu władzy Unii Europejskiej.

Do stolicy Europy pojechało piętnaście osób, w tym pięcioro niepełnosprawnych dzieci. Wśród nich Iwona Hartwich, organizatorka wyjazdu, wraz ze swoim niepełnosprawnym synem Kubą.

– W pierwszym dniu protestowaliśmy przed budynkiem Parlamentu Europejskiego – mówi Iwona Hartwich z Torunia. – Drugi zaś upłynął nam na rozmowach i przekazaniu petycji z prośbą o podjęcie wszystkich możliwych działań w celu skłonienia polskiego rządu do wdrażania Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych, a tym samym wyrównanie szans i poprawę jakości życia osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w społeczeństwie.

Petycję próbowali także dostarczyć ówczesnej Marszałek Sejmu Ewie Kopacz i byłemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Władza jednak ich lekceważyła, nawet, gdy w 2013 roku, wraz z dziećmi, spędzili na sejmowych korytarzach 17 dni.

– Przez pięć miesięcy prosiliśmy panią premier Ewę Kopacz o spotkanie – opowiada torunianka. – Szefowa Rady Ministrów chyba się nas boi. Kiedy była marszałkiem ani razu do nas nie przyszła. Widzieliśmy ją raz, kiedy wchodziła do windy. Nie podeszła. A my prosiliśmy tylko o trochę człowieczeństwa.

Jak dodaje Iwona Hartwich, tego człowieczeństwa zabrakło niepełnosprawnemu europosłowi Markowi Plurze, który głośno mówił o związku protestu w Brukseli z wyborami.

– Poseł na wózku powinien zadbać o osoby niepełnosprawne w Polsce – wzburza się mama niepełnosprawnego Kuby. – Właśnie m.in. po to został on wybrany, jako reprezentant do Europarlamentu. Poseł zaś wypytuje nas skąd mamy pieniądze i po co jedziemy do Brukseli, skoro i tak nic nie zdziałamy. Jesteśmy po prostu zdesperowani.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci podczas protestu w Brukseli walczyli o lepsze życie dla swoich pociech. Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1200 złotych. Przysługuje ono rodzicom niepełnosprawnych dzieci, jeśli ich niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub, w przypadku nauki, 25 lat. Warunkiem otrzymywania świadczenia jest rezygnacja z pracy w celu opieki nad dzieckiem. Otrzymują głodowe renty i zasiłki, które od lat nie są zwiększane – Jak mówią rodzice, 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego urągają ludzkiej godności. Dorosła osoba niepełnosprawna otrzymuje 643,02 złotych renty socjalnej. Z tej kwoty zabierany jest podatek.

Protest w Brukseli nie był walką ostateczną. Rodzice wybiorą się do Warszawy 6 października. Jak zaznaczają, przed Pałacem Prezydenckim nie będą protestować przeciw prezydentowi. Chcą, aby zapoznał się on z problemem niepełnosprawności w Polsce.

– O warszawskim proteście poinformowany już został prezydent Andrzej Duda – dodaje Iwona Hartwich. – Przed wyborami obiecał on nam powołanie specjalnego pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Nie ukrywam, że liczymy na rozmowę także w tej sprawie. Spod Pałacu przejdziemy pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Nie wiem, jaki wpływ na nasz protest i ewentualne spotkanie będą miały zbliżające się wybory. Może tym razem Ewa Kopacz do nas wyjdzie?

***
W artykule pojawiła się informacja o rencie socjalnej, która wynosiła 640 zł. Oczywiście kwota ta wynosi 643,02 zł, od której zabierany jest podatek. Pomyłka, która nastąpiła, wywołała bardzo żywą reakcję naszej Czytelniczki. Jak dowiedzieliśmy się od bohaterki tekstu, zdanie to rozpoczęło w internecie lawinę niepochlebnych komentarzy na jej temat. Niedoprecyzowane informacje i pomyłki się zdarzają. Każdemu – bez względu na sprawowaną w społeczeństwie rolę.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także