Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Rodzice niepełnosprawnych dzieci: Rząd nas ignoruje!
Michał Ciechowski 6 lutego, 2015, 13:34 Aktualności Na własnym podwórku
hartwig
Iwona Hartwich oraz jej syn Kuba (fot. Łukasz Piecyk)

W marcu 2014 roku na sejmowym korytarzu spędzili siedemnaście dni. Protest poprzedzony wielomiesięcznymi rozmowami zakończył się uchwaleniem ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne. Po blisko roku, w styczniu 2015, rodziny wróciły do Warszawy, aby spotkać się z premier Ewą Kopacz. Chciały rozmawiać o zwiększeniu nadal rażąco niskich świadczeniach, o pieniądzach na likwidację barier architektonicznych. Do spotkania nie doszło. Politycy mówią jednak o jakichś sukcesach. Rodzice na to: – Kłamstwo!

Po raz pierwszy protest rodziców niepełnosprawnych dzieci odbył się przed Kancelarią Premiera RP w 2009 roku. Manifestacje miały miejsce również w Toruniu, podczas których dwa razy zablokowano most drogowy, a także agitowano przed Urzędem Marszałkowskim. W protestach uczestniczyła Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Kuby.

– Podczas tych protestów udało nam się wywalczyć zniesienie kryterium dochodowego – przypomina Iwona Hartwich. – Ale najważniejsze się nie zmienia. W Polsce nadal rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi muszą, by ubiegać się o swoje prawa, wyjść na ulicę!

Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci znów walczą – 13 stycznia przyjechali manifestować swoje potrzeby przed gmach Sejmu. W planach mieli także spotkanie z Ewą Kopacz, którą o swojej wizycie uprzedzili w liście otwartym wysłanym dwa tygodnie wcześniej.

– Zamiast pani Premier, wyszła do nas Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, zapraszając nas na rozmowy – dodaje Hartwich. – Gdy chcieliśmy wejść z dziennikarzami, nie zgodziła się. Więc po co te rozmowy? Żeby znów nas okłamali?

Rodzice niepełnosprawnych dzieci planują co miesiąc wracać do stolicy i domagać się swoich praw. Zapowiadają również protest 5 maja – w Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – zarówno w Warszawie, jak i w Brukseli.

– Rząd znów chwali się swoimi osiągnięciami związanymi z realizacją naszych postulatów – oburza się mama niepełnosprawnego Kuby. – To, co mówią, jest kłamstwem! Podniesienie limitu dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych równa się zmniejszeniu liczby osób, których ta pomoc dosięgnie. Od sześciu lat nie możemy się też doprosić pomocy w przystosowaniu mieszkań do funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Aby zbudować podjazd potrzebuję 50 tys. złotych. Kubę noszę więc na plecach.

Jak zaznacza Hartwich, to, co w państwach Unii Europejskiej jest standardem, w Polsce jest marzeniem. Pozostają tylko niespełnione obietnice, które padły podczas rozmów z ówczesną marszałek Kopacz i ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem proponującym rodzicom niepełnosprawnych dzieci leki za złotówkę.

– Będziemy walczyć o niespełnione obietnice – zapowiada Hartwich. – Premier Ewa Kopacz od czasu, gdy została marszałkiem nie spotkała się z nami ani razu. Prezydent również nas ignoruje, choć z naszymi dziećmi wspólnie wieszał bombki na choince.

W Sejmie, po proteście marcowym, utworzono okrągły stół i podstoliki, aby podjąć wspólną próbę dojścia do porozumienia.

– W tej chwili rodzicom niepełnosprawnych dzieci odebrano głos – komentuje kobieta. – Mają go fundacje finansowane przez rząd. Tam, gdzie mówimy prawdę – jesteśmy blokowani. Podczas siedemnastodniowego protestu w sejmie mieliśmy jedną zasadę – jednym uchem słuchać tego co mówią politycy, a drugim to wypuszczać. Trzymaliśmy się własnych postulatów.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci kilka dni temu otrzymali od Minister Elżbiety Seredyn zaproszenie na kolejne rozmowy, które odbyć się mają 10 lutego w Warszawie. Tematem spotkania będzie kwestia przedstawienia propozycji rozwiązań systemowych dotyczących osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

Jak zapowiadają rodziny, jeżeli znajdą sponsorów, bez względu na rozmowy, pojadą do Brukseli i tam przedstawią wszystkie swoje argumenty. Zabiorą również transparenty. A w maju – miesiącu wyborów prezydenckich – na pewno pojawią się w Warszawie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także