Rok 2015 w obiektywnie „Tylko Toruń”

W maju o Toruniu było głośno za sprawą incydentu, do którego doszło podczas wizyty Bronisława Komorowskiego (fot. Łukasz Piecyk)

Rok 2015 był rokiem wielu wydarzeń, które nie tylko zmieniły nasze miasto, ale zapisały się w jego kartach historii na zawsze. Zobaczcie, co nas zaskoczyło, zbulwersowało, rozśmieszyło i napawało dumą podczas ostatnich dwunastu miesięcy.

Styczeń

01 styczeń

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w Halowych Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Hokeju na Trawie, organizowanych w dniach 16-18 stycznia 2015 roku w hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Bema. Biało-czerwoni w finale przegrali z Austrią 1:2. W regulaminowym czasie gry był remis 2:2.

Luty

02 luty

Blisko trzy tysiące widzów śledziło finałowe poczynania sportowców podczas odbywających się w Toruniu 59. Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce. Podczas zmagań padło wiele znakomitych życiowych rekordów. Rywalizacja odbywała się dwa tygodnie przed halowymi mistrzostwami Europy w Pradze.

Marzec

03 marzec

Ewakuacja pacjentów oddziału neurologicznego i leczenia udarów mózgu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Protest został wywołany konfliktem między lekarzami a dyrekcją – specjaliści domagali się podwyżek, na które władze placówki się nie zgodziły. Pacjenci przewiezieni zostali na inne oddziały do szpitali w Grudziądzu, Inowrocławiu i Świeciu.

Kwiecień

04 kwiecień

Zarząd województwa unieważnia konkurs na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy. Dzień wcześniej komisja konkursowa rekomendowała na następcę Jadwigi Oleradzkiej reżysera Romualda Pokojskiego. Inicjatorka akcji zbierania podpisów pod petycją do marszałka – Joanna Scheuring-Wielgus – skomentowała wydarzenie jako „ogromny skandal, który położy się cieniem na wizerunku naszego regionu i miasta”.

Maj

22.05.2015 Torun Prezydent Bronislaw Komorowski w Toruniu N/z mezczyzna, ktory chcial podbiec do Bronislawa Komorowskiego odciagniety przez bor i policje fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Atak na Bronisława Komorowskiego podczas wizyty w Toruniu. Jeden z czekających na Starym Rynku mężczyzn próbował zaatakować prezydenta RP. Został obezwładniony przez funkcjonariuszy BOR i przekazany policji.

Czerwiec

06 czerwiec-2

Uroczystym posiedzeniem Senatu UMK pod pomnikiem patrona przy Ratuszu Staromiejskim obchodzono kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ramach wydarzeń odbył się także pochód jazzowy oraz wieczorne koncerty. Całoroczne obchody uświetniały także dancingi w stylu lat 2000+, które organizowano w studenckim klubie Od Nowa.

Lipiec

07 lipiec

Niechlubne pierwsze miejsce zajął Toruń w rankingu dziesięciu najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Wysokość zadłużenia wyniosła 981 milionów złotych. Twórcą zestawienia był portal finansowy Money.pl, który przygotował wykaz na podstawie danych Regionalnych Izb Obrachunkowych za 2014 rok.

Sierpień

08 sierpień

Bella Skyway Festival odnotował rekordową liczbę osób, które przyjechały do Torunia oglądać najpiękniejsze iluminacje świetlne w Polsce. W dniach 25-30 sierpnia w pokazach świetlnych uczestniczyło 350 tysięcy osób, czyli 50 tysięcy więcej niż w roku 2014.

Wrzesień

28.09.2015 Torun Uniwersytet Mikolaja Kopernika w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Zblizajaca sie inauguracja roku akademickiego ma podsumowac wydarzenia zwiazane z jubileuszem N/z budynek rektoratu fot. Lukasz Piecyk/REPORTER

Toruński uniwersytet znalazł się w gronie czterech procent najlepszych szkół wyższych na świecie. Spośród sześciu polskich uczelni, które znalazły się w rankingu, najwyżej oceniony został Uniwersytet Warszawski. Ocenie poddano ponad 20 tysięcy placówek. Przy zestawieniu QS University Rankings brano pod uwagę m.in. liczbę cytowań badaczy i reputację, jaką cieszy się uczelnia wyższa w środowisku akademickim. Ów ranking przedstawia 800 najlepszych placówek na świecie.

Październik

10 październik

Uroczyste otwarcie drugiego etapu Trasy Średnicowej Północnej. Całość stała się alternatywną drogą przebiegającą przez centrum Torunia. Oddany do użytku fragment trasy po połączeniu z jej pierwszym odcinkiem w zasadniczy sposób zmienił rozkład ruchu i wpłynął na poprawę układu komunikacyjnego w mieście. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 116 milionów złotych.

  • Do użytku oddano węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto. Inwestycja, która kosztowała prawie 53 miliony złotych, zrealizowana została przy udziale funduszy unijnych. Celem węzła było polepszenie stanu technicznego tzw. linii średnicowej. Wpłynęło to na poprawę stanu technicznego linii tramwajowej komunikującej dwa krańce miasta: osiedle Bielany z osiedlem Na Skarpie.

Listopad

16.11.2015 Torun W trakcie festiwalu Camerimage Bryan Adams otworzyl w Centrum Sztuki Wspolczesnej Znaki Czasu swoja wystawe fotografii EXPOSED WOUNDED N/z Bryan Adams fot. Lukasz Piecyk/REPORTER
W ramach festiwalu Camerimage 2015 do Torunia przyjechał Bryan Adams, który w Centrum Sztuki Współczesnej otworzył wystawę swoich zdjęć, zatytułowaną „Exposed”, („Obnażeni”), a także „Wounded: The Legacy of War” („Okaleczeni: świadectwo wojny”). Na ekspozycję składają się fotografie żołnierzy poszkodowanych w misjach w Iraku i Afganistanie.

11 listopad 02

Oficjalnie otworzono Dworzec Toruń Główny. Obiekt, który przejęło miasto od kolei, przeszedł remont i odbudowę. Rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny była częścią projektu BiT-City, finansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji wyniósł ponad 43 miliony złotych, z czego 80 procent to środki unijne.

Grudzień

12 grudzień

Otwarcie liczącego 22 tysiące metrów kwadratowych powierzchni Centrum Kulturalno-Kongresowego na toruńskich Jordankach. Jego budowa trwała dwa i pół roku. Koszt inwestycji to wartość ponad 224 milionów złotych.