Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Rok z nowym mostem. Gdzie ten lewobrzeżny biznes?
Tomasz Więcławski 8 grudnia, 2014, 17:17 Aktualności Miasto Miasto Podgórz
most 4
Most ostatecznie będzie kosztował ok. 650 milionów złotych (fot. Adam Zakrzewski)

Rocznicę ślubu świętuje się hucznie. Podobnie urodziny i imieniny. Rok temu drugi most przez Wisłę został z wielką pompą otworzony i ochrzczony. Przyjęcia jednak miasto nie wyprawia.

Rok temu przeprawę otwierali, przy akompaniamencie braci Golec, najważniejsi politycy w regionie. Nawet wytykający błędy przy jego budowie dziennikarze dziękowali prezydentowi Zaleskiemu. Dziękował też, na pierwszej stronie dziennika, lewobrzeżny biznes, co nie umknęło całej Polsce. Po roku oczekiwaliśmy, że miasto dokona podsumowania skutków inwestycji, bo Tusk podsumowywał kolejne lat rządzenia, Kopacz też będzie. Jakież było nasze rozczarowanie…

Miesiąc temu próbowaliśmy ustalić, ile podmiotów gospodarczych powstało na lewym brzegu Wisły przez ostatnich dwanaście miesięcy. Odpowiedź z Wydziału Ewidencji i Rejestracji zdumiała nas.

Barbara Jurkiewicz, kierownik Referatu Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Torunia wskazała, że gminy tylko wprowadzają dane do systemu i przekazują ministerstwu gospodarki. Z ewidencji nie mogą natomiast wydobyć informacji o poszczególnych dzielnicach.

Nie zrezygnowaliśmy jednak i poprosiliśmy o informację w tej sprawie miejskie Biuro Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy. Rzecznik Urzędu Miasta poinformowała nas, że urzędnicy potrzebują nieco więcej czasu na zgromadzenie tych danych. Po ponad trzech tygodniach okazało się jednak, że nikt dalej nic nie wie.

Nie prosiliśmy o skomplikowane zestawienia. Interesowało nas tylko to, ile podmiotów gospodarczych powstało na lewym brzegu Wisły od grudnia ubiegłego roku, jaki jest charakter tych przedsiębiorstw, ile wygenerowały miejsc pracy oraz to, jakie inwestycje planowane są na tym terenie w najbliższym czasie.

Światełko w tunelu zaświeciło się po informacji z Wydziału Architektury i Budownictwa. Przedstawiciele tego wydziału poinformowali, że na podstawie rejestru wydawanych decyzji mogą wskazać łącznie 11 podmiotów, które realizowały bądź zamierzają realizować inwestycje związane z działalnością gospodarczą.

Osiem takich podmiotów otrzymało decyzję o pozwolenie na budowę zgodnie z planem zagospodarowania terenu, 2 decyzję o warunkach zabudowy, a 1 decyzję o pozwoleniu na budowę na podstawie warunków zabudowy.

– Są to inwestycje o różnym stopniu zaawansowania, które mogą być realizowane w najbliższym czasie na tzw. lewobrzeżu Torunia – mówi Aleksandra Iżycka. – Ich wartość inwestycyjna jest bardzo zróżnicowana, poczynając od rozbudowy budynku warsztatowo-biurowego o magazyn części zamiennych, kończąc na pawilonie handlowym.

Na własną rękę znaleźliśmy przedsiębiorców zadowolonych z powstania nowego mostu, ale działających tam od lat.

– Powstanie nowej przeprawy rozładowało automatycznie korki w mieście – mówi Piotr Tokarz, przedsiębiorca mający zakład na ulicy Lipnowskiej. – Znacznie częściej wybieram drogą przez nowy most, bo jedzie się tamtędy szybciej.

W podobnym tonie wypowiada się właściciel zakładu stolarskiego z lewego brzegu.

– Budowa nowego mostu przyniosła dla mnie korzyści przede wszystkim w kwestii transportu – mówi Piotr Zadroziński. – Dzięki niemu podróż przebiega nieporównywalnie lepiej i szybciej. Praktycznie zniknęły, tak dobrze znane mieszkańcom Stawek, korki na moście.

Chcieliśmy tylko pokazać nowych przedsiębiorców i zanalizować wpływ mostu na ich decyzje, o założeniu firm, ich entuzjazm. Urząd skutecznie jednak „chroni” ich dane. A wydawałoby się, że będzie się nimi chwalił. Bo kiedy, jak nie w rocznicę powstania tak ważnej inwestycji?


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także