Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Różnić można się z klasą. Medale „Za zasługi dla Miasta Torunia” przyznane.
Tomasz Więcławski 13 stycznia, 2016, 0:38 Miasto Na własnym podwórku
Małgorzata Litwin
Wojciech Polak (z lewej) i Jan Wyrowiński (w środku) odbierający medale z rąk Marcina Czyżniewskiego. (fot. Małgorzata Litwin/UM Toruń)

Polskie życie publiczne podzielone zostało murem wzajemnej niechęci. Toruńscy radni na tym tle wypadają, jako niezwykle koncyliacyjni.

Rajcy na uroczystej sesji pod koniec grudnia zdecydowali o przyznaniu medali „Za zasługi dla Miasta Torunia”. Otrzymali je Wojciech Polak i Jan Wyrowiński, od lat związani odpowiednio z Prawem i Sprawiedliwością i Platformą Obywatelską. Choć, czemu trudno zaprzeczyć, przez wielu zgodnie uważani za jednych z ojców polskiej wolności po 1989 roku.

Sposób wręczenia wyróżnień był tym bardziej niecodzienny, że laudację na cześć Jana Wyrowińskiego wygłosił Michał Jakubaszek z PiS, a tę poświęconą profesorowi Polakowi Łukasz Walkusz, toruński radny z PO. Nagrodzonych medalami nie trzeba nikomu przedstawiać. Obaj w latach 80. XX wieku związani byli z „Solidarnością”. Po przemianach „okrągłostołowych” wybrali jednak inną drogę, jak także znacząco różnili się w ocenie samych przemian ustrojowych.

Jednym z pomysłodawców uhonorowania, tych zasłużonych dla miasta i regionu postaci, był przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski.

– To cieszy, że potrafimy wznieść się ponad podziały i w dobie coraz silniejszej polaryzacji politycznej stać nas, chociażby na tak drobny gest – mówi przewodzący toruńskiej radzie. – Demokracja jest ustrojem, w którym poszczególne stronnictwa różnią się w ocenie poszczególnych sfer życia, ale zakłada poszanowanie innych poglądów. Bo różnić można się pięknie.

Zresztą w wystąpieniach Łukasza Walkusza i Michała Jakubaszka pobrzmiewał szacunek dla wyróżnionych, a oni sami nie kryli wzruszenia, z racji tego, że zauważono ich wkład w rozwój miasta.

Wojciech Polak od lat 90. XX wieku sympatyzował z Porozumieniem Centrum, a później z Prawem i Sprawiedliwością. Zupełnie inną drogę wybrał wieloletni parlamentarzysta i wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, który związany był z Unią Wolności i Platformą Obywatelską. Formacje te, chociaż niewielu może już o tym pamięta, ściśle ze sobą współpracowały, a nawet miały współtworzyć rząd po wyborach parlamentarnych w 2005 roku.

– Oczywiście, różnimy się w wielu kwestiach z marszałkiem Wyrowińskim – mówił odbierając nagrodę prof. Wojciech Polak, wykładowca na Wydziale Politologii i i Studiów Międzynarodowych UMK. – Nie odbieram mu i nigdy tego nie robiłem, wielu zasług dla polskiej wolności. To postać wybitna.

Również Jan Wyrowiński, którego trudno podejrzewać o wybitne skłonności do kurtuazji, nie szczędził ciepłych słów w kierunku współnagrodzonego.

– Prof. Polak zawsze poświęcał się w swojej działalności „sprawie” polskiej – mówił Jan Wyrowiński. – A wymiana poglądów, różnice w ocenie sytuacji są w demokracji naturalne, a nawet pożądane.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także