Ruina odmieniona. Nowa przystań prawie gotowa

Na jednej z najlepszych baz wioślarskich w Polsce zawisła już wiecha (fot. Łukasz Piecyk)

Równo rok temu prezydent Michał Zaleski podpisał umowę z wykonawcą przystani wodnej powstającej nad Wisłą, przy ulicy Popiełuszki w Toruniu. Dziś nie ma śladu po zrujnowanych budynkach i barakach. W czwartek, 30 czerwca, na najwyższej kondygnacji bazy zawisła tradycyjna wiecha.

Budowa dwuczęściowej, jednej z najnowocześniejszych baz wioślarskich w Polsce, wraz z zapleczem treningowo-szkoleniowym dla wioślarzy już wkrótce zostanie ukończona. Łączny koszt inwestycji to dziesięć milionów złotych. Połowę tej sumy sfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– Przystań będzie służyła zarówno wioślarzom AZS UMK, jak i tym, którzy kształcą się w Szkole Mistrzostwa Sportowego, żeglarzom, bo będzie tutaj marina, ludziom pływającym po Wiśle kajakami, a wreszcie i tym osobom, które chcą przyjść nad rzekę i wypocząć, bo tereny zielone sąsiadujące z budynkiem już są urządzone – informuje prezydent Torunia, Michał Zaleski. – Przystań będzie także doskonałym miejscem dla sportowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z którym podjęliśmy współpracę. Budowa przystani wodnej jest możliwa dzięki zawartej przez miasto i uczelnię umowie użyczenia na dwadzieścia pięć lat nieruchomości, na której zlokalizowana jest stara przystań.

Budynek sportów wodnych będzie mieścił między innymi bazę treningową Akademickiego Związku Sportowego UMK oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Przystań wyposażona zostanie w hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie oraz warsztat szkutniczy do naprawy uszkodzonych urządzeń. Parter przeznaczony będzie na pomieszczenia socjalno-sanitarne m.in. kuchnia i prysznice.

W drugiej, trójkondygnacyjnej części budynku, powstaną biura i zaplecze sanitarno-szatniowe dla SMS. Tam też zlokalizowane zostaną sale odnowy biologicznej, siłownia oraz sala konferencyjno-szkoleniowa dla sześćdziesięciu osób. W poziomie parteru we wschodniej części budynku trzykondygnacyjnego zostanie zaadaptowana istniejąca niecka basenu wioślarskiego. Jak zaznaczają twórcy obiektu, będzie on pozbawiony wszelkich barier architektonicznych i zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przy bazie zaprojektowany został też parking na trzydzieści jeden miejsc.

Wykonawcą inwestycji jest firma PREFABET Białe Błota. Termin zakończenia prac i oddania obiektu do użytku wyznaczony został na 15 października 2016 roku.