Rusza 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. W programie ponad 100 filmów

Krystyna Janda gościła w Toruniu również w zeszłym roku (fot. Adam Zakrzewski)

Janda, Szumowska, Kutz – to tylko niektóre nazwiska goszczące na tegorocznej edycji festiwalu Tofifest. Program tygodniowej imprezy wypełniło ponad 100 filmów, spotkania z twórcami, koncerty oraz wystawy. Gościem specjalnym będzie Ulrich Seidl, nazywany mistrzem dyskomfortu.

Festiwal rozpocznie się galą otwarcia na nowej scenie w Od Nowie o 19.30. Wtedy to wspomniani Małgorzata Szumowska oraz Kazimierz Kutz otrzymają złote anioły za „niepokorność twórczą”. Natomiast aktorka Magdalena Berus zostanie wyróżniona Złotym Aniołem – nagrodą dla wschodzącego talentu europejskiego.

Filmem otwarcia będzie komedia „Don Jon” w reżyserii Josepha Gordon-Levitta, którego większość widzów kojarzy z roli Arthura w „Incepcji” Christophera Nolana. „Don Jon” na festiwalu będzie miał swoją polską premierę. W głównych rolach zobaczymy Scarlett Johansson oraz samego reżysera.

To tylko jeden z ponad 100 tytułów, które będą wyświetlane zarówno we wspomnianej Od Nowie jak i Kinie Centrum. Poszczególne pasma będą dotyczyły m. in. najlepszych filmów ostatnich 12 miesięcy, kina rumuńskiego czy kobietom w kinie rosyjskim. Szczególnym pokazem twórczości naszych wschodnich sąsiadów będzie projekcja dzieła „Cwaniak” z 1929 roku. Będzie mu towarzyszyła bowiem muzyka na żywo.

Wzorem ubiegłych lat jury rozda nagrody. Kategoria „ON AIR” będzie dla debiutanckich filmów pełnometraowych. „Shortcut” to wyróżnienie dla krótkometrażowych obrazów. Kino polskie zostanie nagrodzone w kategorii „From Poland”. Ostatnim wyróżnieniem są „Lokalizacje”, czyli wybór najlepszego filmu z województwa kujawsko-pomorskiego.

Tofifest upamiętni także Bruce’a Lee, postać kultową dla kina gatunków. Goście festiwalu zobaczą m. in. „Wejście smoka” z nim w roli głównej oraz dokument poświęcony jego osobie. Postać Bruce’a Lee pojawiła się także na festiwalowych plakatach.

Obok filmów w programie Tofifestu znajduje się sporo wydarzeń niezwiązanych ściśle z filmem. Jednym z nich jest monodram „Danuta W” oparty na książce żony Lecha Wałęsy „Marzenia i tajemnice”. Wykona go Krystyna Janda, a obie panie spotkają się z widzami w festiwalową sobotę w Od Nowie.

Gali zamknięcia 27 października w Od Nowie będzie towarzyszył koncert Smolika, który zaprezentuje swoje swoje największe hity oraz ścieżkę dźwiękową do filmu „The Trip”.
Szczegółowe informacje o programie festiwalu znajdują się na stronie www.tofifest.pl.