Rusza festiwal żywiołu! Przed nami 9. edycja Bella Skyway Festiwal

9. edycja Bella Skyway Festival ponownie połączy naukę, sztukę i ludzi. Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia odbędzie się 22 sierpnia o godz. 20.30 (fot. Łukasz Piecyk)

Szesnaście świetlnych atrakcji, cztery wydarzenia główne i mnóstwo innych towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Światła będzie można zobaczyć przez sześć dni w Toruniu. Dziewiątą edycję wydarzenia charakteryzować będzie innowacyjne połączenie wody i światła – przywodzące na myśl kluczowe odkrycia naukowe. 

Tegoroczna edycja opierać się będzie na pięciu osiach tematycznych, w skład których wejdą: doświadczenie a technologia, przyjemność a niebezpieczeństwo, symbol a fizyka, artykuł istotny globalnie a naturalny element kosmosu oraz tradycja a innowacja. Każda z dziedzin przypomni nam o siłach żywiołu i wykorzystaniu wody w wielu aspektach życia.

Od lat jedną z atrakcji jest wodne kino tworzone w formule 360 stopni. W tym roku zobaczymy Water Concept Factory – animowaną opowieść ukazującą niezdarne, ale zarazem pracowite życie kolorowych stworków pracujących w niezwykłej fabryce. Jest to jedyna biletowana atrakcja podczas całego festiwalu.
Każdy, kto odwiedzi w przyszłym tygodniu Toruń, nie będzie mógł obojętnie przejść obok Renaissance Palace – będącego już po raz drugi atrakcją Bella Skyway Festival. Artyści zaproszą zwiedzających do przejścia przez gigantyczny portal i przespacerowania się pod delikatnym i harmonijnym sklepieniem wykonanym z tysięcy wielokolorowych światełek.

W parku przy Placu Rapackiego pojawi się instalacja „H2SO2”, przedstawiająca radioaktywne, świecące kałuże. Jest to wizualna metafora mająca zwrócić uwagę na problem szkodliwych procesów w przyrodzie, za które odpowiedzialny jest człowiek.

Ponadto będziemy mieli okazję zetknąć się z płomieniami życia, pojawić się w sekretnym ogrodzie, poznać niszczycielską siłę zjawisk natury oraz podziwiać już po raz trzeci mapping na budynku Collegium Maximum UMK, który wykona węgierska grupa Cosmic Flow, oraz projekcję na Teatrze im. Wilama Horzycy, gdzie poznamy opowieść o dzielnym Hieronimie, który przegonił z Torunia smoka.

Ponadto w programie festiwalu znajdą się spektakle w toruńskich teatrach, warsztaty rękodzieła na Zamku Dybowskim, w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” czy w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.

Dla gości odwiedzających Bella Skyway Festival, szczególnie przyjeżdżających spoza Torunia, przygotowano pięć parkingów na obrzeżach miasta. Bilet – wraz z paragonem – uprawnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej dla pięciu osób, w godz. 18-00.30. Podczas trwania całego festiwalu w Toruniu zmianie ulegną trasy przejazdów wybranych autobusów i tramwajów. Uruchomione zostaną również dodatkowe linie, dowożące mieszkańców i gości w samo centrum wydarzeń.