Rusza Forte Artus Festiwal

Dwadzieścia wydarzeń w dwa miesiące – tak przedstawia się jesienny Forte Artus Festiwal. Na zdjęciu zespół The Dumplings, gość tegorocznego festiwalu (Fot. Łukasz Piecyk)

Tegoroczny festiwal ma być fenomenalnie autentycznie frapujący i wszystko na to wskazuje, że taki właśnie będzie – przekonuję Marek Pijanowski, dyrektor Dworu Artusa. Szósta edycja Forte Artus Festiwal zachwyci doborem popularnych artystów, a przede wszystkim wschodzących młodych talentów.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek 6 października otwarciem wystawy BZ WBK Press Foto 2016. Weekend zaś upłynie pod znakiem spotkań – w sobotę z podróżnikiem Markiem Kamińskim, w niedzielę zaś wysłuchamy historii niepełnosprawnej Angeliki Chrapkiewicz – Gądek, której choroba nie przeszkodziła w spełnianiu odważnych marzeń. Jesienią w Artusie spotkać będzie można również Kamila Durczoka, który, podobnie jak poprzednicy, opowie o swoich wzlotach i upadkach.

Festiwal ma inspirować twórców do działania i prezentować wyjątkowe artystyczne sylwetki. Przed toruńską publicznością zaprezentuje się pochodzący z naszego miasta Sebastian Zawadzki – muzyk znający smak Hollywood. Tu także powróci Grażyna Szapołowska, która zaśpiewa dla nas piosenki ze swojej ociekającej subtelną erotyką płyty „Kochaj mnie”. Wejściówki na to wydarzenie dostępne będą od 6 października.

– Na scenie usłyszymy także Janusza Radka, który w kameralno – elektroniczny sposób wyśpiewa poezję Haliny Poświatowskiej – dodaje Łukasz Wudarski, kierownik artystyczny placówki. – Halina Kunicka złoży zaś hołd genialnemu Wojciechowi Młynarskiemu, a Marta Król jazzowo zreinterpretuje piosenki Stinga. Festiwal nie zapomina także o artystach młodego pokolenia. Do Torunia zaprosiliśmy królującego podczas tegorocznego Openera Ralpha Kamińskiego, oraz laureatów Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego: zespół The Dumplings oraz artystkę znaną z płyty Biała Flaga, nagraną z Dobrawą Czocher – Hanię Rani.

Z dobrą muzyką i efektami wizualnymi spotkają się z pewnością widzowie spektaklu tanecznego „Usłyszeć Taniec”, prezentujący step irlandzki, widowiskowe flamenco i modern jazz. W klimacie tym pozostaniemy również na początku listopada, kiedy Dwór Artusa odwiedzi Tymon Tymański, który wraz ze swoim Yasstetem zaprezentuje utwory kultowej grupy „Miłość”. Do Centrum Kultury po trzech latach powróci także Renata Przemyk.

– Dama muzycznego undergroundu zaprosi torunian na spotkanie z utworami Leonarda Cohena – tłumaczy Łukasz Wudarski.

Na kilka chwil muzyka ustąpi zaś miejsca teatrowi. Torunianie bowiem będą mieli okazję zobaczyć „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera.

– Podobnie jak w 1987, tak i teraz wystąpi w nim mistrzowskie trio: Jan Peszek wraz z Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi, którzy zdradzając nieco ze swej prywatności, przeniosą widzów w niepowtarzalną przestrzeń zwariowanej teatralnej próby i „teatru w teatrze” – tłumaczy Marek Pijanowski dyrektor Dworu Artusa. – W Toruniu zobaczymy także Sonię Bohosiewicz, która wcieli się w ikonę kina Marilyn Monroe, prezentując nam opowieść o dziesięciu sekretach najsłynniejszej blondynki świata.

Zwieńczeniem dwumiesięcznego spotkania z kulturą będzie spotkanie z mistrzem anegdot Arturem Andrusem. Tym razem jednak nie wystąpi on w roli konferansjera, a opowie o doświadczeniach literacko-redaktorskich.

– Jak będzie wyglądało to spotkanie? Nie wiadomo, ale można być pewnym: cięty dowcip słać się będzie gęsto, a Dwór Artusa zamieni się w Dwór Andrusa – podsumowuje Łukasz Wudarski.

Wstęp na większość spotkań odbywających się w ramach Forte Artus Festiwal jest bezpłatny. Bilety na pozostałe wydarzenia dostępne są w kasie Dworu Artusa oraz na jego oficjalnej stronie internetowej artus.torun.pl.