Rusza Święto Toruńskiego Piernika

Święto Toruńskiego Piernika od kilkunastu lat przyciąga tłumy torunian.

Dziś rozpoczyna się Święto Toruńskiego Piernika – impreza pełna atrakcji dla całej rodziny. Obok pokazów kulinarnych gwiazd wyjątkowe koncerty – na Błoniach Nadwiślańskich zagrają Daria ZawiałowPablopavo i Novika.

Motywem przewodnim imprezy jest oczywiście piernik. Muzeum Toruńskiego Piernika zorganizuje m.in. rodzinne warsztaty wypieku oraz degustacje tych przysmaków, a także piernikowe opowieści i gry terenowe, m.in. budowanie makiety piernikowego miasteczka i labiryntu. Będzie też wystawa ukazująca historię Fabryki Cukierniczej Kopernik, współorganizatora Święta Toruńskiego Piernika.

Piernik to niejedyny kulinarny specjał, który będzie można skosztować podczas imprezy. W piątek na Błoniach Nadwiślańskich ustawi się ponad 30 food trucków, czyli kuchni na kółkach. W specjalnej strefie gastronomicznej serwować będą dania z całego świata. Koneserom przypadnie do gustu Aleja Piw Rzemieślniczych, z kolei miłośnicy kawy będą mogli zajrzeć do kawiarni U Mistrza Piernikarskiego.

W piątek wieczorem na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego wystąpi krakowski wiolonczelista Andy Grabowski, znany z żywiołowych występów ulicznych, którymi podbił także internet. Na koncert obowiązują zaproszenia.

Potrawy z dodatkiem piernika przygotują na pokazach kulinarnych znani kucharze. Tomasz Jakubiak z kanału Kuchnia+ przyrządzi dorsza smażonego w palonym maśle z piernikową posypką i sosem jabłkowo-cynamonowym oraz bitki z dzika w sosie piernikowym z sałatką z marynowanych buraków w musztardzie piernikowej. Marieta Marecka, popularna blogerka kulinarna znana z autorskich programów telewizyjnych, przygotuje śledzia piernikowego z marynowaną rzodkiewką i grzanką oraz krem piernikowy z ladyfinger i karmelizowanymi orzechami. Z kolei finalista programu Masterchef Michał Fabiszewski pokaże, jak zrobić pstrąga dyniowego na musie z wędzonego piernika z sianem porowym, szalotką paloną i pudrem piernikowym oraz consome z czerwonej kapusty z kwiatami jadalnymi, galaretką piernikową, rzodkiewką i chipsem z piernika.

Początek wszystkich prezentacji w sobotnie południe na Błoniach Nadwiślańskich – obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można wygrać w konkursach podczas wydarzenia. Obok w strefie rekreacyjnej dla dzieci staną karuzela wenecka, dmuchańce i inne atrakcje.

Wieczorem na dużej scenie wystąpią gwiazdy. O godz. 19 rozpocznie się koncert Darii Zawiałow, tegorocznej laureatki Fryderyków w kategoriach album roku w muzyce alternatywnej i fonograficzny debiut roku. Po niej o godz. 20.30 wystąpi zespół Pablopavo i Ludziki, który wypracował niepowtarzalny, eklektyczny styl, łączący wpływy m.in. reggae, bluesa i poezji śpiewanej.
Na scenie klubowej o godz. 23 pojawi się formacja didżejska Novika & Mr. Lex. Novika to wokalistka znana z zespołu Futro, jedna z najaktywniejszych postaci polskiej muzyki klubowej.

Późnym wieczorem (godz. 22.45) wystartuje Nocna Dycha Kopernika – bieg przez miasto na 5 km lub 10 km. Start spod CH Atrium Copernicus, meta na Błoniach Nadwiślańskich.