Ruszyła budowa nasypu na kolejną estakadę w Toruniu

Estakada na wysokości Skłodowskiej-Curie to najważniejszy obiekt inżynierski na II etapie trasy (fot. nadesłane)

Na drugim odcinku Trasy Średnicowej Północnej rozpoczęła się budowa nasypu pod przyszłą estakadę. Codziennie na plac budowy ciężarówki przywożą ponad dwa i pół tysiąca ton piasku. Na ukończeniu jest palowanie podpór, w tym tygodniu rozpoczną się już pierwsze prace zbrojarskie.

Estakada na wysokości Skłodowskiej-Curie to najważniejszy obiekt inżynierski na II etapie trasy. Umożliwi ona bezkolizyjny przejazd nad torami kolejowymi i tramwajowymi. Obiekt będzie miał 456 metrów długości, będzie wyposażony w jedną jezdnię, chodnik i ścieżkę rowerową.

To nie jedyne prace prowadzone w tym rejonie. Na Skłodowskiej- Curie cały czas trwa przebudowa torowiska. Równolegle są prowadzone prace trakcyjne i układane są nowe podkłady betonowe wraz z szynami. Drogowcy budują także nowe perony tramwajowe.

W okolicach Izby Celnej trwa budowa przepustu pod przyszłą drogę. Z kolei od strony ul. Grudziądzkiej na jezdni północnej, wzmacniane jest podłoże gruntowe. Natomiast na jezdni południowej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Izby Celnej wzmocnienie zostało już wykonane.

Na ul. Batorego przebudowany został gazociąg, zakończyły się również roboty związane z przebudową sieci ciepłowniczej pod przyszłą trasę.

Warto wiedzieć:

W ramach II etapu Trasy Średnicowej Północnej wybudowany zostanie 3-kilometrowy odcinek drogi z dwupasową jezdnią, która będzie biec na odcinku od ul. Grudziądzkiej do węzła drogowego w ciągu ul. Wschodniej do włączenia w ulicę M. Skłodowskiej-Curie, wraz z przebudową tej ulicy.

Dla pieszych zostaną wybudowane chodniki, a dla rowerzystów powstaną drogi rowerowe. Na całym odcinku zostanie zamontowane oświetlenie i nasadzona zieleń.

Inwestycja obejmie również wybudowanie wiaduktu nad torami kolejowymi wraz ze zjazdami, kładki dla pieszych, przepustu rowerowego (46 m), estakady dla rowerów i niepełnosprawnych (90 m) i ekranów akustycznych.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną 3 skrzyżowania: z ul. Dworcową, z ul. Bolesława Chrobrego i z ul. M. Skłodowskiej- Curie, a także torowisko tramwajowe w ciągu ul. M. Skłodowskiej-Curie