Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Ruszyła druga edycja akcji ,,Nie chowaj historii w szafie’’
Inga Kaźmierczak 25 września, 2014, 14:31 Aktualności Kultura i rozrywka
foto 1
Dzięki pomocy mieszkańców udało się zidentyfikować elitę miejską pozującą na tym zdjęciu (fot. nadesłane)

Pierwsza edycja akcji ,,Nie chowaj historii w szafie’’ zakończyła się sukcesem. Tym razem Towarzystwo Przyjaciół Chełmży poszukuje informacji o zasłużonych mieszkańcach miasta. To idealna okazja, aby odświeżyć pamiątki po krewnych, które czekają na strychu lub w szafie.

Pierwsza akcja przerosła oczekiwania organizatorów. Mieszkańcy Chełmży otworzyli swoje szafy i obdarowali bibliotekę miejską cennymi skarbami. Były to m.in. stare fotografie oraz przedmioty codziennego użytku służące naszym pradziadkom. Wiele cennych eksponatów będzie udostępnionych po remoncie Miejskiej Izby Muzealnej. Kolejna zbiórka będzie dotyczyła informacji oraz dokumentów odnoszących się do zasłużonych mieszkańców Chełmży. Są wśród nich burmistrzowie, radni miejscy, rzemieślnicy i nauczyciele.
– Pozyskane dokumenty oraz informacje za zgodą ich właścicieli będą wykorzystane w powstającej trzeciej części „Słownika biograficznego Chełmży i okolic” zaplanowanego na przyszły rok – mówi Marcin Seroczyński z Towarzystwa Przyjaciół Chełmży oraz autor słownika. – Zdajemy sobie sprawę, że pozyskanie takich informacji nie będzie łatwe, ponieważ osoby z biogramów pochodzą głównie z okresu międzywojennego. Liczymy jednak na to, że zachowały się jakieś dokumenty lub wspomnienia w rodzinach tych zacnych mieszkańców – dodaje.

Poszukiwane są informacje na temat takich osób jak:
– Bronisław Kurzętkowski – burmistrz miasta
– dr Władysław Wyszkowski – wiceburmistrz miasta, sędzia
– Kazimierz Krzyżaniak – sekretarz miejski
– Jan Szczypiorski – uczestnik walk w 1919 r.
– Stefan Łukomski, przedsiębiorca i radny miejski
– Stanisław Kozłowski – mistrz rzeźnicki
– Hipolit Szóstakowski – mistrz piekarski, radny miejski
– Wiktor Leśniewicz – wiceburmistrz i inspektor szkolny
– Jan Czerwiński – właściciel fabryki wódek oraz radny miejski
– Franciszek Jaranowski, sekretarz miejski
– Szczepan Orłowski radny miejski, właściciel firmy budowlanej
– Leonard Goga – inżynier elektryk
– Franciszek Gramowski – król bractwa kurkowego
– Bolesław Dzięgielewski, wiceburmistrz, kupiec
– dr Roman Brocki – dyrektor rzeźni miejskiej

– Dzięki pomocy członka towarzystwa udało się ustalić wiele ważnych informacji dotyczących dr. Władysława Wyszkowskiego – dodaje Marcin Seroczyński. – Okazało się, że W. Wyszkowski to absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, sędzia śledczy we Włocławku oraz naczelnik Sądu Powiatowego w Golubiu i Chełmży, doktor praw, angażujący się w życie społeczne miasta oraz pomoc charytatywną. To wszystko udało się ustalić dzięki pomocy Tomasza Wojtasia członka TPCh – dopowiada.
Informacje o wyżej wymienionych osobach wzbogaciły by niezmiernie opracowane już częściowo biogramy. Osoby, które wspomogą akcję otrzymają upominki książkowe oraz gadżety Towarzystwa Przyjaciół Chełmży.

foto 2


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także