Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Sąd uniewinnił studentów dziennikarstwa. Właściciel Kotłowni będzie składał apelację
Radosław Rzeszotek 19 kwietnia, 2014, 23:20 Aktualności
kociol 002 cmyk
Wyrok nie jest prawomocny, a oskarżyciel zapowiedział apelację (fot. archiwum)

Ponad rok toczyła się przed sądem w Toruniu rozprawa Martyny Jankowskiej i Patryka Zarębowskiego, studentów dziennikarstwa na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Właściciel studenckiego klubu „Kotłownia” oskarżył ich o zniesławienie. Miało do niego dojść na łamach studenckiej gazetki „Krzyk Uczelni” w grudniu 2012 roku. Sąd Rejonowy uniewinnił jednak oboje oskarżonych.

Sprawa publikacji „Grzechy kotła” poruszyła środowisko toruńskich żaków. Studenci dziennikarstwa na łamach bezpłatnej gazetki opisali zaplecze funkcjonowania najpopularniejszego toruńskiego klubu studenckiego. Spotkali się z byłymi i obecnymi pracownikami klubu, rozmawiali też z właścicielem, także z gośćmi. Obraz, który się wyłonił, nie był idealny.

– Okazało się, że serwowane tam jedzenie nierzadko było nieświeże, a o czystość nikt tam specjalnie nie dbał – mówi Martyna Jankowska. – Szczegóły bywały naprawdę szokujące. Spytaliśmy więc Sanepid o częstotliwość i charakter kontroli, które w Kotłowni były prowadzone. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że każda wizyta inspektorów Sanepidu jest zapowiadana ze stosownym wyprzedzeniem. Tak, aby wszystko można było sprzątnąć i wyczyścić.

Przed sądem niektórzy rozmówcy młodych dziennikarzy wycofali się ze swoich słów. Ich wiarygodność została jednak podważona. Oskarżeni dysponowali bowiem nagraniami rozmów.

– Chwilami to była po prostu żenada – dodaje Martyna Jankowska. – Musieliśmy słuchać jak ludzie wypierają się w żywe oczy swoich słów twierdząc, że nigdy tak nie powiedzieli. W sumie było to przykre doświadczenie.

W artykule studentów poruszony został również wątek podejrzanego alkoholu, który serwowano w Kotłowni. Mirosław Drężek, właściciel klubu, przyznał w rozmowie z autorami tekstu, że sprzedaje wódkę „z czerwoną kartką”. Rozlewanie alkoholu do butelek po innych trunkach miało odbywać się na zapleczu klubu. I choć na nagraniu rozmowy takie słowa z ust Mirosława Drężka padły, ten jednak twierdził, że studenci narazili go z tego powodu na poważne straty finansowe. Nie potrafił ich jednak udokumentować.

W akcie oskarżenia Mirosław Drężek pisał również o odpowiedzialności Martyny Jankowskiej i Patryka Zarębowskiego za anonimowe wpisy na forum internetowym. Twierdził, że za licznymi, niepochlebnymi wpisami na temat Kotłowni stoją wyłącznie oni, a nie studenci, których materiał w „Krzyku Uczelni” poruszył.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Oskarżyciel zapowiedział apelację.

* * *

Od redakcji:
To chyba pierwsza taka sprawa w Toruniu. Klub studencki skarżył w sądzie tych, dzięki którym funkcjonuje. Gra toczyła się rzekomo o opinię Kotłowni. Tymczasem jaka ona jest – wie każdy, kto w Toruniu studiował. Zamykanie ust młodym ludziom nie wychodzi na dobre. Nikomu.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także