Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Świata startują w niedzielę!

Dwuosobowe załogi będą musiały wykonać w powietrzu szereg zadań (fot. Adam Zakrzewski)

Toruń po raz drugi w tym roku gości najlepszych pilotów na świecie. Tym razem o medale w 19. Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata walczyć będzie 56 dwuosobowych załóg z 18 krajów. Rywalizacja rozpocznie się 17 sierpnia i potrwa do piątku.

Dwuosobowe załogi, w których skład wchodzi pilot i nawigator mają do wykonania w powietrzu szereg zadań. Otrzymują je zaledwie 15 minut przed startem. Nawigator z podanych współrzędnych wyznacza trasę lotu i pomaga pilotowi wyszukać punkty, w których samolot musi się znaleźć w ściśle określonym czasie. Dodatkowo każda załoga musi odnaleźć obiekty, których zdjęcia otrzymała przed startem i precyzyjnie zaznaczyć je na mapie.

Zadania te nie są łatwe, gdyż zakazane jest używanie jakichkolwiek urządzeń elektronicznych z odbiornikami GPS na czele. Ostatnim elementem konkurencji, jak twierdzą piloci – najbardziej stresującym, jest lądowanie precyzyjne, które wykonuje się dwukrotnie.

Mistrzostwa świata w rajdach samolotowych odbędą się w Polsce po raz pierwszy. Wybór padł na Toruń, który ma spore doświadczenie w organizacji międzynarodowych imprez lotniczych.

Zawodnicy wystartują w dwóch klasach: Advanced (34 załogi) i Unlimited (22). Polskę reprezentować będzie łącznie osiem załóg.
Oficjalne otwarcie mistrzostw nastąpi w niedzielę 17 sierpnia. Na ten dzień organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla kibiców.

Zobaczyć będzie można m.in. pokazowe lądowania na celność, skoki spadochronowe, pokaz zrzutu wody z Dromadera oraz akrobację szybowcową w wykonaniu wielokrotnego mistrza świata Jerzego Makuli. Obejrzeć będzie można także śmigłowiec bojowy Mi-24.

Po raz pierwszy zorganizowana zostanie także strefa kibica wyposażona w telebim prezentujący lądowania precyzyjne kolejnych załóg, kończących swoje zadania. Strefa będzie czynna codziennie od godz. 11.00 do wieczora.