Scena Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego powstanie w budynku Kinoteatru Grunwald

Zbudowany w latach 30. budynek dawnego Kinoteatru Grunwald przeszedł w ręce Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Wcześniej był on miejscem zabaw i rozrywki dla żołnierzy. Został zamknięty w 2011 r. Kilka lat później w obiekcie tymczasowo funkcjonowała wypożyczalnia Książnicy Kopernikańskiej. W przyszłym roku budynek przy ul. Warszawskiej ponownie może ożyć. Powstać ma w nim scena Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.

Urząd Marszałkowski nabył budynek od firmy Budlex, dewelopera, który w 2015 r. kupił w przetargu obiekt za przeszło 1,9 mln zł. O stworzeniu w kinie garnizonowym miejsca dla Teatru Muzycznego poinformowała podczas premiery spektaklu „Jacek i Placek na tropie Księżyca” dyrektor Anna Wołek, jednocześnie dziękując obecnemu na wydarzeniu marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu za tę decyzję.

– W Kinoteatrze Grunwald powstanie duża scena Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego – zapowiada Anna Wołek. – Zaaranżujemy tam odpowiednie zaplecze techniczne, m.in. pomieszczenia pod kostiumernię, magazyn i garderoby. Odpowiednie warunki pozwolą nam wystawić złożone sztuki muzyczne, z rozbudowaną scenografią i obsadą, co jest jedną z cech charakterystycznych musicalu.

Obecnie przedstawiciele teatru przygotowują wniosek o dofinansowanie działań inwestycyjnych. Budynek Kina Grunwald wymaga generalnego remontu, który prawdopodobnie mógłby zacząć się w przyszłym roku. Na pierwsze premiery w nowym obiekcie musielibyśmy więc jeszcze poczekać.

Dziś teatr mieści się w Pałacu Dąmbskich przy ulicy Żeglarskiej. Ze względu na obecne warunki lokalowe w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym przygotowywane są głównie spektakle kameralne, na nieco ponad sto osób. Realizując projekty, które potrzebują większej przestrzeni, artyści występowali w wynajętych salach, m.in. w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Kongresowego „Jordanki”. Więcej możliwości aktorzy będą mieć więc przy ul. Warszawskiej. Co wtedy stanie się z Pałacem?

– Pałac Dąmbskich również czeka generalny remont, który rozpocznie się już w połowie tego roku – zaznacza dyrektor. – Teatr jest jednym z beneficjentów projektu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO etap II”, który dostał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Po remoncie w Pałacu nadal odbywać będą się spektakle, które zostały przygotowane na scenę na Żeglarskiej, a także nowe kameralne produkcje.

Teatr Muzyczny w Toruniu skrupulatnie realizuje prace umożliwiające jego rozwój oraz dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Jak zaznaczają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, miastu i regionowi zależy, aby zapewnić teatrowi dogodne warunki funkcjonowania. W Kinie Grunwald aktorzy będą mieli możliwość zaprezentowania się przed około czterystuosobową publicznością.

Zanim jednak artyści na stałe zagoszczą na ul. Warszawskiej, w maju zapraszają do dotychczasowej siedziby Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, gdzie zorganizowana zostanie już druga edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „Przygrywka” o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-21 maja w Teatrze Muzycznym. Zmagania młodych artystów podziwiać będzie można po odebraniu w teatralnym Biurze Obsługi Widza bezpłatnych wejściówek.