Ścieżka edukacyjna jak malowana

Na osiedlu Na Skarpie z roku na rok przybywa coraz więcej wielkopowierzchniowych murali. (fot. Piotr Lampkowski)

W ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego na osiedlu Na Skarpie powstała cała galeria prac najbardziej rozpoznawalnego toruńskiego grafficiarza Andrzeja Prostowskiego.

– Autorką wszystkich projektów jest mieszkająca w Madrycie ilustratorka Zuzia Młotek – mówi Andrzej Prostowski. – Znam jej styl, więc postanowiłem zaprosić ją do tego projektu.

Powstałe na budynkach prace nie są tylko zwykłą ozdobą naszej szaro-pastelowej rzeczywistości. To przede wszystkim część większego projektu ekologicznej ścieżki edukacyjnej, na którą oprócz murali złożą się: gra planszowa, wlepki, zabawki z papieru oraz aplikacja na smartfony i tablety.

– Przygotowujemy scenariusze lekcji przyrody i fizyki jednocześnie, które będzie można prowadzić w terenie przy pomocy specjalnego pakietu edukacyjnego z zadaniami dla dzieci szkół podstawowych – mówi Justyna Kacprzak z fundacji „Kapsuła”, odpowiedzialnej za cały projekt.

Najważniejszym elementem dydaktycznej strony projektu jest przewodnik merytoryczny, który objaśni, co znajduje się na poszczególnych muralach. Ich treść może wydawać się zagadkowa dla postronnego odbiorcy, ale nauczyciele wyposażeni w te pomoce będą mogli wspólnie z dziećmi poznać historię ewolucji energii wykorzystywanej przez człowieka – począwszy od energii cieplnej pochodzącej z ognia, na energii atomowej i wizjach przyszłości kończąc. Uczniowie dowiedzą się, jakie są plusy i minusy wytwarzania i użytkowania energii.

– W dniach 29-30 września o godz. 17 i 18 przed muralem na bloku przy ul. Szarych Szeregów 2 rozpoczynamy warsztaty szkoleniowe z posługiwania się ścieżką edukacyjną – mówi Justyna Kacprzak. Przewodnikiem dzieci po projekcie będzie dziewczynka o imieniu Energia. Początkowe i końcowe przystanki ścieżki znajdują się w miejscach położonych w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, tak aby nauczyciele i dzieci z innych szkół mogły łatwo do nich dotrzeć.

– Oprócz walorów edukacyjnych ważny jest tu także czynnik rewitalizacyjny, bo ze ścian znikną kibolskie bazgroły – podkreśla Kacprzak. – Andrzej, który tworzył te murale, jest twórcą lokalnym, co na pewno pomaga trzymać potencjalnych wandali z dala od jego prac.

Murale powstały z inicjatywy pracownika spółdzielni Na Skarpie Waldemara Reksa, który wpisał ten projekt do tegorocznego budżetu partycypacyjnego, a dzięki głosom mieszkańców udało się to zrealizować.

– Część mieszkańców ma pretensje, że wydaje się pieniądze na jakieś malunki, a nie na chociażby nowe ławki na osiedlu – mówi Andrzej Prostowski. – Pojawiły się nawet głosy, że czynsz wzrasta ze względu na uatrakcyjnioną elewację budynku. Na graffiti nadal ciąży odium wandalizmu i niektórzy nie chcą, aby bloki w ich dzielnicy tak wyglądały, ale spółdzielnia Na Skarpie chętnie udostępnia ściany artystom. Eko-muralowa ścieżka edukacyjna ruszy w pełni 1 października i będzie pierwszym takim projektem w Polsce.