Seniorzy stanęli przed obiektywem

Toruńscy seniorzy stanęli przed obiektywem Jacka Kutyby. Efekty ich pracy można oglądać w MCSM (fot. Piotr Gołębiewski)

„Młodość-stan ducha. Metryka? Co to takiego?” – pod takim hasłem odbyła się w dniach 19 i 20 listopada sesja fotograficzna organizowana przez fundację Łączymy Pokolenia i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. Przed obiektywem Jacka Kutyby, toruńskiego fotografa, stanęli seniorzy.

– Na planie zdjęciowym pojawiły się trzydzieści cztery osoby – relacjonuje Anna Nowak, z Fundacji. – Najstarsza z nich miała 86 lat. Szeroki uśmiech i wewnętrzna energia sprawiała, że seniorzy pozujący do zdjęć nie wyróżnialiby się od nastolatków.

Wyjątkowa sesja ma na celu przełamanie konwencji starości, pokazanie, że dojrzałość to także czas pięknego uśmiechu i wspaniałych emocji.

Pierwsze minuty sesji organizatorzy poświęcili na bliższe poznanie bohaterów tworzonych zdjęć. Szczególnie chcieli dowiedzieć się, czym seniorzy zajmują się na co dzień, aby przedstawić ich na zdjęciach w jak najbardziej naturalny sposób.

– Uczestnicy na początku byli trochę zestresowani – dodaje przedstawicielka Fundacji. – Gdy jednak rozpoczęli pracę z aparatem ujawnili swoją wielką otwartość i młodość ducha. Panowie nawet pozakładali kolorowe peruki. Śmieliśmy się, że mamy nawet własnego Jimmiego Hendrix’a. Aż szkoda, że na zdjęcia było tak mało czasu.

Sesja trwała dwa dni, po pięć godzin. Jej efektem jest otwarta drugiego grudnia wystawa zlokalizowana w Miejskim Centrum Spotkań Młodzieży, przy ulicy Łokietka 3 w Toruniu. Można podziwiać ją przez cały grudzień. W styczniu zaś, z okazji Dnia Babci i Dziadka, zaprezentowana zostanie w Centrum Handlowym Toruń Plaza.

– Fotograf, przed którym stanęli nasi bohaterowie, to artysta potrafiący na każdej twarzy, jednym kliknięciem migawki, zatrzymać najwspanialsze emocje – zachwala przedstawicielka Fundacji. – Dzięki tej sesji seniorzy mogli poznać siebie na nowo i zobaczyć, jacy są piękni.

Zdjęcia, które można oglądać, są czarno-białe, aby ukazać emocje, malujące się na twarzach toruńskich seniorów.

– Spośród trzydziestu czterech zdjęć wspólnie wybierzemy dwanaście, które tworzyć będą kalendarz na 2016 rok – podsumowuje Anna Nowak. – Będzie go można nabyć podczas styczniowego święta seniorów w toruńskiej Plazie. Dochód z jego sprzedaży przeznaczony zostanie na spełnianie marzeń naszych seniorów. Zapraszamy wszystkich, żeby zobaczyli, jak można się naprawdę pięknie i szczerze uśmiechać.

Fot. Piotr Gołębiewski, Łukasz Piecyk