Sezon turystyczny rozpoczęty [informacja prasowa]

Fot. Łukasz Piecyk

Zapowiedź nadchodzących imprez w Roku Rzeki Wisły, sadzenie dębowej Wiślanej Alei, mnóstwo atrakcji dla małych i dużych czekało na wszystkich przybyłych torunian i gości w niedzielę, 23 kwietnia 2017 r. podczas inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.

– W tym roku każdy z nas – torunian, będzie miał dużo czasu dla Wisły, bo odbywać się będzie szereg wydarzeń, imprez i festynów. To wszystko będzie się oczywiście działo nad Wisłą – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Najważniejsze wydarzenie to sierpniowy Festiwal Rzeki Wisły. W Toruniu będzie gościł 14 i 15 sierpnia 2017 r. Zobaczymy nietypowe, wyjątkowe łodzie, na których pływa się na rzekach Europy i będzie się naprawdę dużo ciekawego działo. Już dziś w inaugurację sezonu turystycznego zapraszam wszystkich torunian oraz gości, których do Torunia każdego roku przybywa prawie 2 miliony.

Wzdłuż ścieżki spacerowej przy Hotelu Copernicus prezydent Torunia Michał Zaleski oraz zaproszeni goście zasadzili dęby, tworzące Aleję Wiślaną.

– Po to, żeby Wiśle było przyjemniej z Toruniem być to w jej sąsiedztwie sadzimy dęby – powiedział prezydent Zaleski.

– Toruń jest miastem przyjaznym środowisku. Uznał, że trwałym i najlepszym upamiętnieniem Roku Rzeki Wisły będzie posadzenie dębów – mówił dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia Szczepan Burak. – Dęby to są drzewa trwałe, długowieczne, symboliczne. My do naszej alei liczącej 38 dębów, wybraliśmy odmianę fastigiata. To są dęby kolumnowe, piramidalne. Są odporne na mrozy, zanieczyszczenia, ale również znoszą okresowe zalewanie powodzią, nawet do miesiąca.

Animacje, bańki mydlane czy malowanie twarzy dla najmłodszych, czy występ zespołu muzycznego oraz wiele stoisk z licznymi atrakcjami – tak wyglądało rozpoczęcie sezonu turystycznego w Toruniu. Wszyscy zainteresowani działaniem służb ratowniczych mogli z bliska podziwiać ich sprzęt i porozmawiać ze specjalistami.

Uczestniczy inauguracji sezonu mogli też podziwiać przepływający przez Wisłę specjalny kontenerowiec, który 19 kwietnia wyruszył w rejs  z Gdańska. Jego podróż potrwa 9 dni. Barka załadowana 20 kontenerami przepłynie 450 kilometrów, płynąc m.in. przez Tczew, Solec Kujawski, Bydgoszcz i Toruń. Trasę zakończy w Modlinie. To przedsięwzięcie to część dużego projektu ożywienia polskiej żeglugi śródlądowej. Rejs promocyjny ma upowszechnić wiedzę społeczeństwa na temat gospodarczego wykorzystania rzek i śródlądowych portów.

Z powodu złych warunków atmosferycznych nie odbyły się wszystkie zaplanowane atrakcje inauguracji sezonu turystycznego, w związku z tym zostały one przeniesione na czerwcowe wydarzenie – Turniej Miast Kopernikańskich. Serdecznie zapraszamy.

A co czeka torunian i gości w tym sezonie turystycznym?

Sezon turystyczny w Toruniu, który upłynie pod panowaniem Królowej Polskich Rzek, której poświęcony jest cały 2017 rok. Wydarzenia związane z Rokiem Rzeki Wisły toczą się już od wielu miesięcy. Właśnie w Toruniu oficjalnie zainaugurowaliśmy ogólnopolskie obchody. Toruńska inauguracja odbyła się 19 października 2016 r., w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego, który zakończył wojnę trzynastoletnią z zakonem krzyżackim. To wtedy Polska uzyskała, dzięki „uwolnionej” Wiśle, dostęp do Bałtyku. Wraz z pierwszym wolnym flisem, wiosną 1467 roku (do czego nawiązuje Rok Rzeki Wisły 2017), rozpoczął się okres gospodarczego sukcesu naszego kraju zwany Złotym Wiekiem.

Od początku 2017 roku w Toruniu miało miejsce już wiele wydarzeń, które nawiązują do Królowej Polskich Rzek. Konkursy przedszkolne i szkolne, Grand Prix Torunia w biegach przełajowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół, Zabawy z nurtem Wisły w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to tylko niektóre z minionych wydarzeń.

Trwa również Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim festiwalu jest właśnie Wisła. Temat największej z polskich rzek łączy naukowców, studentów i wszystkich mieszkańców Torunia, którzy uczestniczą w warsztatach, pokazach i wykładach popularnonaukowych.

W piątek, 28 kwietnia rozpocznie się kulturalna majówka. Wydarzenia plenerowe pierwszego majowego tygodnia zlokalizowane będą głównie nad Wisłą. Koncerty odbędą się na plenerowej scenie na barce unoszącej się na Wiśle i zacumowanej przy nadbrzeżu w okolicach Bramy Mostowej.

Majówka rozpocznie się 28 kwietnia 2017 r. o godz. 20:00 plenerowym koncertem „Tribute to Michael Jackson”. Centrum Sztuki Współczesnej zorganizuje natomiast kino na Wiśle.

W niedzielę, 30 kwietnia zabrzmią piosenki szantowe. We wtorek, 2 maja o  godz. 18:00  zapraszamy na koncert w ramach festiwalu PROBALTICA solisty, skrzypka Oleksandra Bozhyka z zespołem oraz inscenizacje flisackie.

W środę, 3 maja również na scenie na Wiśle zabrzmi koncert w ramach  PROBALTICA – będzie to koncertowe wykonanie Opery Flis Stanisława Moniuszki  Orkiestra i Chór Flisaków pod dyrekcją Piotra Wajraka.

Scena na Wiśle służyć będzie jeszcze wielu plenerowym wydarzeniom kulturalnym w okresie letnim, od czerwca do sierpnia, o których będziemy informować w późniejszym czasie.

O obchodach Roku Rzeki Wisły nie zapomnimy w trakcie czerwcowych Dni Miasta Torunia. Podczas święta miasta odbędą się Regaty Ósemek Wioślarskich o Puchar Prezydenta Miasta Torunia (24 czerwca).

XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne poprzedzą III Polonijne Mistrzostwa Świata w żeglarstwie i rzucie kołem ratunkowym. Kibicować zawodnikom będziemy na przystani 27 lipca.

12 sierpnia odbędzie się widowiskowy i pełen humoru „Spływ na byle czym”. Od 12 do 15 sierpnia zaplanowano natomiast Wielki Flis Wiślany.

Od listopada w Muzeum Okręgowym oglądać będzie można wystawę przygotowaną na Rok Rzeki Wisły „Toruń- życie nad Wisłą”.