Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Sieć informatyczna połączy kujawsko-pomorskie szpitale
Michał Ciechowski 8 sierpnia, 2014, 20:06 Aktualności Miasto
szpital toruń_ Adam Zakrzewski
Wynik raz zrobionego badania będzie dostępny dla wszystkich pracujących w systemie e-Zdrowie szpitali

Szpitale w województwie kujawsko-pomorskim zostaną połączone siecią informatyczną. Takie rozwiązanie przyjmie 25 placówek. Umożliwi ona przesyłanie wyników badań pacjentów oraz konsultowanie trudnych przypadków chorobowych on-line. Uruchomienie sieci nastąpi jesienią przyszłego roku.

Projekt warty blisko 48 milionów złotych rozpoczął się od modernizacji, a także budowy od podstaw, szpitalnych sieci informatycznych.

– W tej chwili przygotowujemy dokumentację dotyczącą procedur przetargowych na dostawy komputerów, oprogramowania i pozostałego sprzętu – powiedziała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.

Wśród urządzeń, w które zaopatrzone zostaną szpitale, znajdą się m.in. specjalne przystawki umożliwiające uzyskanie cyfrowego zapisu obrazu w starszych, bazujących na kliszach, aparatach rentgenowskich.

– W efekcie lecznice przestaną gromadzić klisze oraz papierowe wydruki z innych aparatów- zaznaczyła Krzemińska. – Cała, ustandaryzowana dokumentacja medyczna znajdzie się w sieci. Pacjenci odczują to na plus, ponieważ na przykład wraz ze zmianą szpitala z powiatowego na uniwersytecki, nie będą musieli ponownie przechodzić tych samych badań z zakresu diagnostyki obrazowej.

Projekt ma również umożliwić monitorowanie liczby wolnych miejsc w szpitalach. Dostęp do takich danych będzie miało wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także