Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Skrzydła Torunia
Jacek Kiełpiński 5 września, 2015, 13:06 Aktualności
003 B  (31)
Gdy Toruń przejęły polskie władze - generał Józef Haller natychmiast wizytował lotnisko (fot. archiwum)

Aeroklub Pomorski obchodzi 80 urodziny. Szmat czasu. A korzenie ma jeszcze starsze. Od 102 lat na toruńskim niebie warczą samoloty. Mieszkamy w lotniczym mieście. Warto być tego świadomym.

Gdy spojrzeć na Toruń z wysokości dwóch i pół kilometra widać to wyraźnie. Pruscy stratedzy wiedzieli co robią. Zaprojektowali lotnisko tuż za pasem fortyfikacji, pod osłoną trzech fortów: VII, VIII i IX, cztery kilometry od centrum miasta. Z polem wzlotów skierowanym na zachód, skąd najczęściej tu wieje. Perfekcyjnie. Przyklejone do niego miasto rozrastało się przez lata, ale i tak, patrząc z góry, lotnisko do dziś pozostaje dominantą.

Taki widok na miasto mają niezliczeni piloci, którzy nad Toruń wzlatywali i codziennie wzlatują. Choćby porucznik Dotten, który jako pierwszy wypróbował świeżo wówczas wybudowane pole wzlotów w maju 1913 roku. Wcześniej nad Toruniem unosiły się balony obserwacyjne. Mieszkańcy Twierdzy Toruń wiedzieli doskonale, że są cały czas chronieni z powietrza. Samoloty były naturalną tego faktu konsekwencją. Tu pojawiały się nowinki techniczne – najnowocześniejsze, najdoskonalsze wówczas maszyny. Całe Niemcy doceniły kunszt pilota, który żegnając się z Toruniem w 1920 roku przeleciał pod mostem kolejowo-drogowym. „Die Woche” o tym napisało…

Gdy Toruń przejęły polskie władze – generał Józef Haller natychmiast wizytował lotnisko. Bo lotnictwo stawało się oczkiem w głowie niepodległej Polski, a Toruń bardzo ważnym jego ośrodkiem.

4 Pułk Lotniczy sformowany w 1924 roku to legendarna jednostka. Piloci ćwiczyli często nad miastem. Dochodziło, co prawda, do makabrycznych katastrof, ale taka była cena rozwoju toruńskiej szkoły walki, która po latach miała zabłysnąć w bitwie o Anglię. Tak, tak, nad Toruniem ćwiczono podwaliny taktyki walki powietrznej tak skutecznej w 1940 nad kanałem La Manche.

To do Torunia rwał się młody, zdolny pilot Stanisław Skalski, świeżo upieczony absolwent „Szkoły Orląt”. To nad Toruniem i toruńskim poligonem zaganiał w kozi róg kolegów i przełożonych. A chciał koniecznie tu służyć, bo toruński 4 Pułk Lotniczy uznawał za najlepszy w ówczesnej Polsce.

Miał ku temu powody. Miał dowody. W 1931 roku odbyły się pierwsze Centralne Wojskowe Zawody Lotnicze. Startowali najlepsi polscy piloci. Wygrał 4 Pułk. Ostatecznie zrobił to trzy razy z rzędu i zdobył na własność nagrodę przechodnią – orła trzymającego kulę w szponach.

Powstający w 1935 roku Aeroklub Pomorski, organizacja zrzeszająca cywilnych pasjonatów lotnictwa, miał silne podstawy i najlepszych instruktorów, bo piloci 4 Pułku dzielili się chętnie doświadczeniem. Podobnie baloniarze, a byli wśród nich najlepsi na świecie. Wszak Puchar Gordona Bennetta przed wojną opanowali Polacy, w większości wywodzący się z toruńskiej Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej i 1 Batalionu Balonowego.

Stanisław Skalski okazuje się najlepszym polskim pilotem myśliwskim II wojny światowej. Zna go cały świat – o „Cyrku Skalskiego” szalejącym w Afryce trąbią gazety w każdym zakątku globu. Ostatecznie, po latach, zostaje patronem Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

Aeroklub tradycją jest przesiąknięty. Przetrwał najtrudniejszy, powojenny okres, gdy radziecka jednostka wojskowa stacjonująca w mieście zabroniła cywilnych lotów. Po 1956 roku organizacja się reaktywuje. To tu pojawiają się najlepsi piloci tamtych czasów. Choćby Stanisław Akerman, o którego powietrznych wyczynach lotnicza brać dyskutować będzie chyba do końca świata. To tu Andrzej Jeśmanowicz podniesie wysoko poprzeczkę w światowym spadochroniarstwie. Pierwsze grupowe skoki, modny do dziś relativ, odbędą się nad Toruniem.

To nie przypadek, że najlepsza polska grupa akrobacyjna „Żelazny” często ćwiczy właśnie tu, że przelatują do Torunia na treningi narodowe reprezentacje powietrznych akrobatów.

Seria mistrzostw świata dopełnia obrazu Torunia jako lotniczego miasta. 2009 rok – Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym, 2011 – Mistrzostwa w Akrobacji Szybowcowej i 2014 – coś czego wcześniej nie było nigdzie na świecie – podwójne Mistrzostwa Świata: w Akrobacji Szybowcowej i Lataniu Rajdowym.

Gdy spytać działaczy FAI, Międzynarodowej Federacji Lotniczej, o wyróżniający się ośrodek lotnictwa sportowego na świecie – wskażą Toruń. Wiedzą, że tu można organizować imprezy na najwyższym poziomie. Sami przecież przyznali Aeroklubowi Pomorskiemu najwyższe wyróżnienie za rozwój lotnictwa na świecie – Group Diploma of Honour.

Ten dyplom na ścianie w siedzibie Aeroklubu i orzeł z 1931 roku trzymający kulę w szponach na pomniku przed siedzibą – uzupełniają się.

Aeroklub Pomorski obchodzi właśnie 80 urodziny. Jest strażnikiem lotniczych tradycji miasta. Organizacją, bez której Toruń zatraciłby wartości, które kształtowały go, rozsławiały i rozsławiają na świecie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także