Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Sławomir Idziak: Współpraca z Portman była wyzwaniem
Michał Ciechowski 7 listopada, 2015, 16:30 Camerimage 2015 Wywiad
55f030a2bb02a_o
Sławomir Idziak jest ojcem debiutu reżyserskiego Natalie Portman (fot. Paweł Skraba)

„Z dużego ego nie ma wielkiej twórczości” – mówi Sławomir Idziak, polski operator filmowy, w 2002 roku nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu”, w rozmowie z Michałem Ciechowskim


Festiwalowi Camerimage towarzyszy Pan od samego początku.

Bydgoszcz kocha kino i festiwale. Jest to najlepsze światowe święto dla operatorów i twórców kina. Podkreśla ono szczególną rolę twórczą młodego pokolenia. Ukazuje najwybitniejsze filmy od strony estetycznej i wizualnej. Bydgoskie święto to doskonała okazja do przeprowadzenia wykładów, warsztatów oraz seminariów dla studentów z całego świata.

O czym młodzi twórcy na seminarium dowiedzą się od Pana?

Będę mówił o problemach z debiutem filmowym. W każdej produkcji znaleźć można zarówno zalety, jak i wady. Z dużego ega nie ma wielkiej twórczości, a ono tę pracę tamuje. Ego jest warunkiem powstania sztuki, jednak aby spełniało ono swoją rolę, musi być połączone z wrażliwością – swoją i innych artystów.

Praca z kamerą, przy zdjęciach filmowych, wymaga rzemiosła?

Indywidualny talent zawsze musi być poparty wiedzą. Jest to zawód, w którym łączy się wiedza techniczna i inżynieryjna. Ważna jest także inspiracja, czyli indywidualny talent danego artysty. Zawód ten jest bardzo rozległy, ponieważ operator sam nie decyduje o kształcie wizualnym filmu. Współpracuje z reżyserem i ważne jest, aby między nimi była harmonijna współpraca.

Skoro jesteśmy przy współpracy, jest Pan „ojcem” debiutu reżyserskiego Natalie Portman.

Bałem się tego przedsięwzięcia. Gwiazdy filmowe potrafią pokazać swoje humory. Natalia była inna. Jest cudownym człowiekiem, a spotkanie i praca z nią była dla mnie jednym z najlepszych doświadczeń w mojej profesjonalnej karierze. Najlepszym tego przykładem jest fakt, iż na moje zaproszenie przyjechała we wrześniu do Krakowa, aby wziąć udział w festiwalu filmowym.

Zdradzi Pan swoje dalsze plany zawodowe?

Obecnie całą swoją uwagę skupiam na pracy z młodzieżą. Stawiam na ich edukację filmową. Projekt ten jest moim ukochanym dzieckiem.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także