Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Słyszał i reagował
Tomasz Więcławski 22 października, 2015, 17:38 Reportaż
Łukasz Piecyk
- Mój mąż był dla mnie całym światem - mówi Teresa Jesionowska.

Czy w toruńskim Specjalistycznym Szpitalu Miejskim potraktowano umierającego pacjenta jak „warzywo” i „worek”? Dyrektor placówki, Krystyna Zaleska, przyznaje, że problem braku empatii dotyka także środowiska lekarskiego.

Grzegorz Jesionowski zasłabł w czerwcu przed swoim domem. Miał rozległy zawał. Umarł kilka tygodni temu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym w Wąbrzeźnie. Jego żona twierdzi, że w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Batorego traktowano go jak zbędny balast. Ratowano mu życie, ale gdy okazało się, że medycznie nie można mu pomóc, to zabrakło współczucia, zrozumienia i troski. – Chciano się go jak najszybciej pozbyć, bo blokował tylko miejsce – mówi pani Teresa.

Znów została wdową. Ma 41 lat, a jej trzy córki znów muszą przeżywać ten sam koszmar. Najmłodsza nie pamiętała śmierci taty, bo gdy umierał miała dwa latka. Śmierć ojczyma przeżyła strasznie. Dopiero teraz dowiedziała się, że „tatę” straciła po raz drugi.

– To był dla mnie szok – mówi Teresa Jesionowska. – Mój mąż był dla mnie całym światem. To był wspaniały człowiek. Zaopiekował się mną i moimi córkami, dał nam poczucie bezpieczeństwa. Nie przeszkadzało mu nawet, że nie mogłam już mieć więcej dzieci. Nigdy nie chorował i na nic się nie uskarżał. Gdy padł przede mną na podwórku, zdążyłam mu tylko powiedzieć: „nie zostawiaj mnie kochanie”.

Mieszkanka Młyńca Pierwszego opowiada, że mąż jej wysłuchał. Walczył przez ponad trzy miesiące. Lekarze na oddziale intensywnej terapii ratowali jego życie. Problem zaczął się wtedy, gdy okazało się, że nie można, z punktu widzenia medycyny, bardziej mu pomóc.

– On słyszał mnie i reagował na bodźce – twierdzi wdowa. – Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie miał świadomości. Chciał mi kilka razy coś powiedzieć, ale nie mógł. Choroba go zmogła, ale wiedział, co dzieje się wokół. Współpracowałam ze specjalistami z fundacji „Światło”. Przeszłam szybki kurs pomocy takim osobom. Sama się douczałam. Wiedziałam po nim jak trzeba stymulować jego mózg. Razem przechodziliśmy rehabilitację. Spędzałam przy jego łóżku 5-6 godzin dziennie w Wąbrzeźnie. A do tego pracowałam. Nie mogę jednak zrozumieć zachowania lekarzy w Toruniu.

Kobieta twierdzi, że po przeniesieniu mężczyzny z oddziału intensywnej terapii na kardiologię wyglądało na to, że nikt nie chce, żeby człowiek w tak trudnym stanie znajdował się w tym szpitalu.

– Parokrotnie dano mi do zrozumienia, żebym szybko spotkała się z pracownikiem socjalnym i załatwiła wszelkie formalności, bo przeniesienie męża do zakładu opiekuńczo-leczniczego może nastąpić lada dzień – mówi zrozpaczona kobieta. – Jak worek ziemniaków go traktowano. Często był nieogolony, a na jego ciele pojawiły się odleżyny. Pomagałam zawsze, jak tylko mogłam, pielęgniarkom. Wiedziałam, że dbanie o higienę intymną mojego męża może być dla nich i dla niego niekomfortowe, ale widziałam w jego oczach, gdy patrzył na personel, że nie jest traktowany dobrze. Rozpromieniał się, gdy ja przychodziłam. Chociaż na niektóre pielęgniarki nie można narzekać.

Kobieta zdębiała, gdy w swojej pracy rozmawiała z jedną z koleżanek, której znajoma pracuje jako pielęgniarka w toruńskim szpitalu.

– Ona powiedziała mojej koleżance, że przy takim, to już nie ma wiele do roboty – mówi ze łzami w oczach pani Teresa. – W Wąbrzeźnie zupełnie inaczej do niego podchodzili. Nie mogę powiedzieć na nich złego słowa. Podziwiali, że dojeżdżałam taki kawał codziennie. Trzymałam go za rękę godzinę, jak już nie żył. Dałam radę tylko mu powiedzieć „Pa. Dziubek”. Nie umiałam się inaczej pożegnać.

Zgłosiliśmy całą sprawę dyrektor szpitala przy ul. Batorego, Krystynie Zaleskiej.

– Nigdy nie mieliśmy skarg na traktowanie pacjentów na oddziale kardiologii – mówi dyrektor. – Nie będę jednak mówiła, że takie sprawy się nie zdarzają. Lekarze, nawet wybitni specjaliści, nie zawsze umieją nawiązać odpowiedni kontakt z pacjentem czy jego rodziną. Ratują życie, ale muszą cały czas pracować nad empatią i zrozumieniem. To nie jest łatwy temat.

Dyrektor placówki rozwija ten wątek ze zrozumieniem i nie chowa głowy w piasek.

– Osoby, którym nie możemy pomóc medycznie są kierowane do specjalnych ośrodków, bo nie mogą przebywać w szpitalach w nieskończoność – mówi Krystyna Zaleska. – Oczywiście cały proces leczenia powinien odbywać się z wielką dbałością i troską o godność pacjenta. To nie podlega w ogóle dyskusji. Bardzo współczuję tej pani. Rozumiem tę sytuację, bo sama też miałam podobne doświadczenie życiowe, gdy umierała moja mama. Staramy się edukować personel w tej mierze, jak tylko możemy. W listopadzie zaplanowane jest spotkanie ze światowej sławy specjalistą w tej dziedzinie dla lekarzy, którzy mają z tym największy problemy.

Krystyna Zaleska podkreśla też, że przez wielu pacjentów przemawia gorycz, którą doskonale rozumie, bo nie mogą się oni pogodzić z chorobą, śmiercią najbliższych.

– Nie twierdzę, że pielęgniarki czy lekarze zachowują się zawsze idealnie – mówi Zaleska. – Mam zbyt długie doświadczenie w medycynie, żeby głosić takie sądy. Opieka pielęgnacyjno-opiekuńcza jest równie trudna, a czasami nawet trudniejsza niż sam proces leczenia.

W sprawie tego konkretnego pacjenta dyrektor szpitala udziela jednak lakonicznej odpowiedzi.

– Po przeanalizowaniu sprawy oraz uwzględniając prawa pacjenta do ochrony danych bez zgody żony zmarłego pacjenta nic nie mogę dodać ani podać szczegółów dotyczących tego przypadku – mówi Krystyna Zaleska. – Zapraszam tę panią na rozmowę z dyrektorem ds, lecznictwa, który wyjaśni i mam nadzieję przekona ją, że postępowanie – leczenie pacjenta, a następnie jego przekazanie do ZOL było właściwe.

Wdowa nie chce nikogo oskarżać.

– Nie chodzi mi o odpowiedzialność poszczególnych osób – mówi pani Teresa. – Życia mojemu mężowi nikt nie wróci. Chciałabym, żeby kolejni pacjenci tego szpitala byli lepiej traktowani. Tylko tyle. I aż tyle.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także