Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Smaczniej i zdrowiej. Te produkty pochodzą prosto z natury.
Marcin Tokarz 16 lutego, 2015, 10:24 Aktualności Na własnym podwórku
piwo 5
Ostatnie piwo domowej roboty Kamila Zatyki zostało uhonorowane pierwszym miejscem na V Toruńskim Zlocie Piwowarów Domowych (fot. Adam Zakrzewski)

Z polityką przemysłu spożywczego nie godzą się na setki… przepisów. Te receptury zapewniają dłuższe, a w dodatku o wiele smaczniejsze życie. Zdarzało się nawet, że były lekarstwem na raka.

Jesteśmy tym, co jemy. Z bojaźni przed tym, czym możemy być, coraz częściej zastanawiamy się nad swoją dietą, a zdrowie bez dwóch zdań wciąż pozostaje droższe od pieniędzy. W kujawsko-pomorskim projekt EKOŁAN zrzesza miłośników prawdziwych płodów natury. Część z nich pochodzi z regionu toruńskiego i bydgoskiego. Jakością, dbałością o walory lecznicze i smakowe stawiają czoła masowej produkcji na zasadzie modelu azjatyckiego – dużo, szybko, następny. Model eko zakłada raczej – mało, powoli, jeszcze ten sam.

Mało, bo gospodarz dotykał każdego plonu. Przez to szło powoli, ale dokładnie. Za zachowanie cierpliwości natura odpłaca się jakością i długotrwałą świeżością. Tak to wygląda np. w piekarni Roberta Bielika z Nowej Wioski, który obudził do życia wymarłą recepturę chleba orkiszowego.

– To nie produkcja taśmowa – przekonuje 48-letni piekarz. – Każdy bochenek jest wzięty do ręki. Z jednej strony to ograniczenie, z drugiej ludzie widzą, że w wypiek włożone jest serce i pasja.

Chleb na zakwasie prędzej zostanie zjedzony niż sczerstwieje. To luksus, a jednak cena wciąż odstrasza większość konsumentów. Duży koszt żywności ekologicznej uwarunkowany jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem jej przetwórstwa.

– Robimy 2-3 wypieki w tygodniu z racji zakwaszania ciasta przez okres dwóch dni – nakreśla Łukasz Cieśla, współzałożyciel piekarni internetowej naZakwasie.pl, której wyroby wędrują do klientów prosto z Ostromecka. – Tak dbały sposób przygotowania chleba wyróżnia nas na rynku żywności ekologicznej. Zakwaszanie eliminuje toksyny obecne w zbożu. Kolejnym pozytywem jest rozbijanie wiązań z kwasów chitynowych, co przyczynia się do lepszej przyswajalności mikroelementów. Poza tym chleb razowy reguluje poziom cukru we krwi i pomaga odbudować korzystną florę bakteryjną układu pokarmowego. Jego spożywanie jest wręcz wskazane w czasie i po kuracji antybiotykowej oraz w przypadku problemów z grzybicą.

Dłużej, a zarazem staranniej przygotowywana żywność posiada niewątpliwe walory smakowe. Świadomość, że ich źródłem jest naturalny proces, dodatkowo podnosi wrażenia konsumenta.

– Jednym z moich popisowych produktów jest ostro-słodka przystawka z jabłek lub gruszek z dodatkiem chilli – podkreśla Jerzy Arseniuk, szkółkarz z Górska, uprawiający na swojej ziemi najwięcej gatunków cytrusów w Polsce. – Słodkość pochodzi z doboru trzech różnych odmian owoców jabłoni i gruszy połączonych z pigwą lub pigwowcem. W ten sposób eliminujemy zbędną zawartość cukru i soli w przetworze – substancji w nadmiarze szkodliwych dla zdrowia. Jestem cukrzykiem. Wcześniej leczyłem się tylko ziołami. Nawet teraz częściowo zastępuję insulinę częstym piciem herbaty z morwy z dodatkiem derenia jadalnego. W ten sposób obniżam też koszty kuracji.

W kwestiach leczniczych ceny produktów ekologicznych wypadają bardzo korzystnie w porównaniu z ofertą przemysłu farmakologicznego. Gorzej, jeśli postanowimy zakupić gotowe przetwory naturalne w ilości zapewniającej wyżywienie na miesiąc. Mając jednak w zanadrzu własne produkty i będąc stałym bywalcem „ekokiermaszów”, robienie zakupów generuje wręcz śmieszne wydatki. Handel wymienny trwa tu w najlepsze.

– Pojawiam się na każdym Jarmarku Toruńskim organizowanym przed Muzeum Etnograficznym – wyznaje kierownik Sklepu piwnego, Kamil Zatyka, którego piwo wygrało w grudniu konkurs na V Toruńskim Zlocie Piwowarów Domowych w kategorii Rauchbier. – Swoje produkty wystawiają tam pasjonaci – od serowara, po wyciskającego olej z rozmaitych roślin. W zamian za piwko własnej roboty dostaję sery, zioła, makarony, mąkę. Z targu wynoszę od 5 do 10 kilogramów produktów. Na żywność wydaję w miesiącu średnio 50 zł. Resztę mam z handlu wymiennego i współpracy ze znajomymi „ekologami”.

Gdyby nie fakt, że trzeba opłacać podatki i rachunki, domowi przetwórcy mogliby uznać pieniądz za zbędny. Ten jednak nieubłaganie musi krążyć, aby gospodarka nie stała w miejscu. Im więcej w produktach spożywczych spulchniaczy, konserwantów i sztucznych aromatów, tym szybciej przebiega masowy proces przetwórczy. Zdania „ekologów” o tym zjawisku są podzielone.

– Reżim technologiczny jest taki, że duzi producenci nie mają wyboru – muszą faszerować produkty chemią – wskazuje Józef Siadak z Lubicza Dolnego, specjalizujący się w wytwórstwie musztard i chrzanów. – Ja i mi podobni nie stosujemy dodatkowych składników, bo przecież konserwujących środków w naturze jest dość.

Podobne, zdroworozsądkowe podejście reprezentuje Łukasz Cieśla prowadzący piekarnię internetową naZakwasie.pl. Jak sam przekonuje – jedynie stwarza konsumentom alternatywę żywieniową. Bardziej konserwatywny jest Jerzy Arseniuk z Górska.

– Wystarczy zerknąć na skład – podpowiada domowy przetwórca. – Jeżeli ma pan w owocu od 15 do 30 procent prawdziwego płodu natury, a resztę stanowią wypełniacze, wzmacniacze smaku i aromatu, to nie ma w ogóle o czym mówić. Ja z tym walczę. Gdy widzę produkt, który jest importowany z Zachodu i w Polsce przechodzi przez różne ręce, traktuję go jak przedmiot oszustwa i zamachu na ludzkie zdrowie.

Spożywanie sztucznie przetworzonego jedzenia niesie ze sobą ryzyko późniejszych dolegliwości. Z kolei farmakologia bywa na nie nieskuteczna. To błędne koło. Społeczeństwo funkcjonuje w przeświadczeniu, że leczenie raka prędzej czy później jest równoznaczne z przyjmowaniem chemii. Nie bierze pod uwagę, że istnieje alternatywa w postaci regularnego i długotrwałego podawania organizmowi witamin D3 i K2, najlepiej w jedzeniu ekologicznym.

– Mój 30-letni kolega usłyszał wyrok z ust lekarza – od 3 do 6 miesięcy życia – wspomina Kamil Zatyka. – Złośliwy nowotwór płuc miał nie mieć litości. Gość postawił na zawziętość i leczenie na własnych zasadach, także grzybami Shitake. Odwiedził swojego onkologa po niespełna roku, a ten doznał szoku, gdy zobaczył wyniki badań. Po komórkach rakowych nie było śladu.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także