„Solidarność” zapowiada pikietę przed Urzędem Marszałkowskim

Marszałek odwoła Adama Skowrońskiego - tego chcą demonstranci (fot. Tytus Szabelski)

Związkowcy z całej Polski mają pikietować w Toruniu pod Urzędem Marszałkowskim, żądając dymisji dyrektora sanatorium Przy Tężni w Inowrocławiu, poinformował toruński oddział „Gazety Wyborczej”. Dyrektor uważa, że jest szykanowany. Jak sam mówi: chcą zniszczyć sanatorium.

Kluczowym powodem, dla którego związkowcy żądają odwołania dyrektora jest samobójstwo jednej z pracownic inowrocławskiego sanatorium, które należy do Urzędu Marszałkowskiego. Rodzina zmarłej zasugerowała, że jednym z powodów desperackiego kroku mogła być atmosfera w pracy. Po tej deklaracji tragedię nagłośniła Solidarność.

Związkowcy żądają zdymisjonowania dyrektora Przy Tężni – Adama Skowrońskiego. Z takim postulatem zwracają się do marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Ten jednak zapowiedział, że chce najpierw zapoznać się z wynikami kontroli, które zostały przeprowadzone w sanatorium.

Państwowej Inspekcji Pracy rozdała pracownikom sanatorium do wypełnienia anonimowe ankiety. Na 100 zatrudnionych odpowiedziało 62. Większość z nich zaznaczyła odpowiedzi sugerujące, że w inowrocławskiej placówce może dochodzić do mobbingu..

Wcześniej „S” planowała manifestację regionalną, ale ją odwołała.