Spektakl toruńskich artystek podbił Kraków

W maju spektakl „Szeptem” zostanie zaprezentowany w Czechach na festiwalu w Brnie (fot. expressbydgoski)

Toruńskie tancerki – Joanna Miś-Fudala i Marta Pańka – otrzymały nagrodę za „bardzo konsekwentnie poprowadzoną myśl dramaturgiczną spektaklu, zbudowanego na intensywnej i przejmującej relacji dwóch postaci w oparciu o doskonale przepracowany autorski język tańca”. Spektakl „Szeptem” został doceniony przez jury na festiwalu tańca współczesnego 3..2..1. Taniec w Krakowie.

Festiwal w Krakowie jest jednym z nielicznych polskich konkursów skierowanym do choreografów, poszukujących własnego, oryginalnego języka scenicznej wypowiedzi, niezależnie od ich wieku i doświadczenia. Obejmuje on prace solowe, duety i tria oparte na technice tańca współczesnego. Forma konkursu zakłada, że każdy juror (z czteroosobowej komisji artystycznej), bez konsultacji z pozostałymi członkami jury, przyznaje swoją nagrodę.

– Znalezienie się w tym gronie już było dla nas wyróżnieniem – w rozmowie z „Nowościami” mówi Marta Pańka. – Poziom prezentacji był naprawdę wysoki, a prace bardzo różnorodne. Niektóre oprócz walorów technicznych, zadziwiały pomysłowością czy poczuciem humoru. Tym większe było nasze zaskoczenie i radość, że zostałyśmy docenione. Można powiedzieć, że to nasz drugi duży sukces związany z tym spektaklem, bo pierwszym było wygranie polskich eliminacji i udział w festiwalu SoloDuo w Budapeszcie. Cieszy szczególnie to, że duet „Szeptem” jest tak dobrze odbierany, zarówno przez publiczność, jak i przez jurorów. Oczywiście nie spoczywamy na laurach, mamy nadzieję, że uda nam się pokazać choreografię jeszcze na innych scenach, a szczególnie na tej nam najbliższej – toruńskiej.

Do konkursu zgłoszono 38 przedstawień, w tym solo, duety i tria z Polski oraz Niemiec, Francji, Włoch, Anglii, Szwecji, Holandii i Rosji, a zakwalifikowało się jedynie 13 spektakli.