Spirytus i tytoń za 1,3 mln złotych przejęty m. in. przez funkcjonariuszy z Torunia [film i zdjęcia]

Do rozwiązania tej sprawy potrzebna była współpraca aż trzech województw (fot. policja)

Dzięki współpracy CBŚ, Izby Celnej z Torunia i Urzędu Kontroli Skarbowej z Bydgoszczy doszło do rozbicia szajki zajmującej się produkcją i handlem artykułami objętymi akcyzą. Funkcjonariusze przejęli papierosy, spirytus i krajankę tytoniową. Na tym handlu Skarb Państwa stracił ponad 1,3 mln złotych.

Cała akcja była niezwykle skomplikowana. Do jej przeprowadzenia potrzebne było skoordynowanie działań na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. W końcu udało się rozbić grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnym wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych.

W środę (15 stycznia) funkcjonariusze z Torunia, Bydgoszczy i CBŚ weszli do wcześniej wytypowanych mieszkań i magazynu. Na miejscu zatrzymali auta dostawcze.

Współpraca okazała się niezwykle owocna. W przeszukanych miejscach zabezpieczono łącznie: 970 kg krajanki tytoniowej, 1.364 litrów spirytusu i 390.610 sztuk papierosów. Żaden z produktów nie posiadał akcyzy.

Działalność tej szajki sprawiła, że Skarb Państwa stracił ponad 1.300.000 złotych.

Czterech mężczyzn znalazło się w areszcie. Są to mieszkańcy powiatów: brodnickiego, działdowskiego i żuromińskiego. Podejrzani trafili do toruńskiej prokuratury. Usłyszeli zarzuty m.in. wprowadzania do obrotu nielegalnych wyrobów akcyzowych. Aktualnie mężczyźni objęci są policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym, a także zakazem opuszczania kraju.

.